Czwartek z filozofią – Kłopot z upadkiem (moralnym)

Opublikowano: 2 grudnia 2018 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Kultury Dwór Artusa, 13.12.2018 (czwartek), godz. 18:30


Kolejna odsłona cyklu Czwartek z filozofią wprowadza nas w temat upadku moralnego. Figura upadku moralnego, jako opis „odpadniecia” od dobra, w której potykamy się, osuwamy się, wpadamy, czy zostajemy pochłonięci przez jakieś znajdujące się pod nami zło, jest bardzo dobrze ugruntowana w potocznym myślenia o moralnych porażkach.

Wszelkie próby opisania tej figury grożą popadnięciem w banał, stąd zdaje się nam, że niewiele można tu dodać. Jeśli jednak przyjrzeć się uważnie strukturze modelu upadku, ukrytym założeniom „trajektorii” upadania moralnego, to okaże się, że kryje ona wiele niepokojących niespodzianek i pułapek, które zaciemniają istotne z punktu etyki widzenia elementy oraz prowokują ważne pytania.

Na przykład: czy tradycyjna chrześcijańska koncepcja upadku w grzech wyczerpuje pole refleksji o upadaniu? Czy upadek – kiedy już „lecę w dół” – musi być nieuchronny? Czy można nauczyć się czujności wobec moralnych potknięć, które grożą upadkiem? Czy nie ma innych, lepszych niż „upadek”, opowieści o zgorszeniu, rozumianym tu jako moralne popsucie? Spróbujmy się nad tymi kwestiami wspólnie zastanowić. Wykład poprowadzi dr hab. Marcin T. Zdrenka.

Skip to content