Dance Troup Zababdeh – palestyński zespół tańca folkowego

Opublikowano: 24 marca 2019 r.
Kategorie: Spektakle

Centrum Kultury Dwór Artusa, 31.03.2019 (niedziela), godz. 17.00


Światowej sławy zespół tańca folkowego Zababdeh Dance Troup wystąpi w Dworze Artusa. Będzie to wyjątkowe taneczne doświadczenie, ubogacone w palestyńsko-jordański duet muzyków – gitarzystę Nidala Kalbonera  i Humama Ammariego, grającego na instrumencie zwanym oud. Zaprezentują całe bogactwo tradycyjnych melodii arabskich, połączonych ze współczesnymi piosenkami inspirowanymi muzyką palestyńską.

Zespół taneczny Zababdeh Dance Troup powstał w 2010 roku za sprawą fundacji Naziha Al – Khalila. Grupa składa się z młodych osób, chłopców i dziewcząt, z miasta Zababdeh w Palestynie. Obecnie zespół liczy 40 członków i otworzył własną szkołę nauki tańca dabke dla młodych Palestyńczyków. Zespół brał udział w wielu narodowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech i Polsce.

Dabke to tradycyjny taniec, który dla Palestyńczyków jest okazją do dialogu oraz promowania kultury i sprawy palestyńskiej. Taniec wywodzi się z legend o sąsiedzkiej pomocy przy odbudowie zniszczonych przez złą pogodę domów. W czasie pracy tańczono trzymając się za ręce oraz śpiewano, aby nie czuć zimna.  Obecnie taniec przypomina o wartościach takich jak rodzina, społeczność i tradycja.

Wstęp wolny.

Skip to content