Dni Filozofii – Czym jest rozumienie? – wykład i pokaz filmu

Opublikowano: 26 maja 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Kultury Dwór Artusa, 29. i 30.05.2019 (środa i czwartek), godz. 18:30


Chociaż światowy dzień filozofii wypada w listopadzie, my postanowiliśmy zorganizować artusowe dni filozofii w maju. W ramach naszej współpracy z Instytutem Filozofii UMK zapraszamy tradycyjnie na wykład z cyklu Czwartek z filozofią, który tym razem będzie poprzedzony pokazem filmu.

 
29.05. (środa), godz. 18:30
Pokaz filmu

Filmowa niespodzianka, którą będziemy mieli okazję zobaczyć tematem oczywiście nawiązuje do motywu przewodniego naszego spotkania, czyli „rozumienia”.

Filmu opowiada o lądowaniu obcych statków kosmicznych na naszej planecie. Naukowcy na całym świecie próbują nawiązać kontakt z przybyłą cywilizacją. Po licznych nieudanych próbach, wreszcie udaje się to charyzmatycznej bohaterce, która odkrywa przy okazji sekret przybycia Obcych na naszą planetę.

Pokaz filmu będzie stanowić również swoiste wprowadzenie do wykładu, który odbędzie się następnego dnia w ramach cyklu Czwartek z filozofią.

30.05. (czwartek), godz. 18.30
Czwartek z filozofią – wykład

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że współczesne media sprawiają, iż żyjemy w bańkach informacyjnych.

W tym kontekście istotny jest termin rozumienia, który należy do głównych pojęć humanistyki. Czym zatem jest rozumienie?  Na te pytanie spróbuje nam odpowiedzieć prof. Adam Grzeliński w ramach kolejnego wykładu z cyklu Czwartek z filozofią.

Skąd się biorą owe bańki informacyjne? Szukamy potwierdzenia własnych postaw i sądów wśród osób myślących podobnie do nas i uważamy, że tak dobrze się wzajemnie rozumiemy. Filozoficzny namysł nad fenomenem rozumienia wskazuje jednak, że nie sprowadza się ono do utwierdzania się we własnych przekonaniach, a wręcz odwrotnie – zakłada otwarcie i poszerzanie własnego świata. Filozofowie twierdzą, że pojęcie to stanowi podstawowy rys człowieka jako takiego. Jak zatem definiować rozumienie?  Co się z nami dzieje, gdy zaczyna nam go brakować?

Adam Grzeliński – profesor filozofii, pracownik Instytutu Filozofii UMK. Autor monografii poświęconych filozofii brytyjskiej: Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2000), Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (w druku) oraz przekładów źródłowej anglojęzycznej literatury filozoficznej.

Skip to content