Do Dworu Artusa wraca Muzykofilia

Opublikowano: 23 maja 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Dwór Artusa, 25.05.2018, g. 19:00


W ramach drugiej edycji Festiwalu Muzykofilia Dwór Artusa zaprasza na niezwykły koncert muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. W tym roku tematem przewodnim jest natura dźwięku. Pierwszy koncert już 25 maja w piątek, o godzinie 19:00 w Sali Wielkiej. Bilety w cenie 10 i 15 zł.

Festiwal Muzykofilia to wydarzenie obowiązkowe dla pasjonatów muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Festiwal potrwa dwa dni.  

W tegorocznej, drugiej edycji festiwalu zaprezentują się muzycy polskiej sceny awangardowej. Ich twórczość koncentruje się na utworach instrumentalnych. Festiwal jest kontynuacją dobrze przyjętej w 2016 r. pierwszej edycji: Człowiek – głos – instrument.

 

Wydarzenie skupia się wokół postaci Zdzisława Piernika, wybitnego tubisty, mistrza muzyki współczesnej, związanego w przeszłości z Toruniem, którego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. Motywem przewodnim festiwalu jest wykorzystanie instrumentów akustycznych. Muzycy zaprezentują ich potencjał eksperymentalny, niekonwencjonalne zestawienie i fenomen brzmieniowy prezentujący bogactwo i barwę instrumentów.

W Dworze Artusa 25 maja odbędzie się koncert podczas, którego wystąpią:

   

  • Zdzisław Piernik i Hati
  • Sławek Janicki
  • Zdzisław Piernik i Sławek Janicki
  • Jachna/Buhl

Całość zakończy wspólna improwizacja wszystkich uczestników koncertu.

 

ARTYŚCI:

Trio Zdzisław Piernik (tuba, tuba preparowana, instrumenty perkusyjne) i HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki – bębny, gongi i instrumenty perkusyjne, instrumenty dęte), trio swój pierwszy improwizowany koncert zagrało w marcu 2017 r. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

 

Sławomir Janicki (kontrabas, także w duecie ze Zdzisławem Piernikiem), który jest jednym z ciekawszych w Polsce muzyków eksperymentujących z kontrabasem, odpowiedzialnym za wprowadzenie Zdzisława Piernika w świat muzyki improwizowanej.

 

Duet Wojciech Jachna (trąbka) i Jacek Buhl (perkusja), stworzony przez bardzo oryginalnych i doświadczonych muzyków działających w nurcie muzyki improwizowanej i około jazzowej.

 

HATI – duet z Torunia (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów zagranych na festiwalach, w galeriach, teatrach, obiektach sakralnych i klubach w niemal całej Europie i w USA oraz nagrań, realizowanych także z innymi muzykami, takimi jak m.in. Z’EV, Jerzy Mazzoll, PURE, Sławomir Ciesielski czy John Zorn.

Festiwal jest współfinansowany ze środków: Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Kurator: Rafał Iwański / Organizator: Fundacja Korzenie Kultury / Partnerzy: Dwór Artusa w Toruniu, CSW w Toruniu

fot. materiały organizatora.

Skip to content