Drums Fusion 2019 – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej

Opublikowano: 26 maja 2019 r.
Kategorie: Festiwale

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 27.05. – 02.06.2019


Światowe gwiazdy na festiwalu sztuki perkusyjnej Drums Fusion w Bydgoszczy. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy rok rocznie organizuje Drums Fuzje, co rusz zapraszając postacie muzyki, znane z największych scen świata.

W latach ubiegłych m.in. widzieliśmy zespół Apocaliptica czy Dave’a Lombardo znanego chociażby z dokonań ze Slayerem – mówi Michał Gajewski reprezentujący organizatora imprezy. Drums Fusion to, można powiedzieć bez krzty przesady, polska stolica perkusji.

Na Drums Fusion były już takie gwiazdy jak Trilok Gurtu (perkusista Jan Garbarka, Joe Zawinula i Milesa Davisa), Ian Anderson Paice (perkusista Deep Purple, Paula McCartney’a i George’a Harrisona), Nippy Noya (perkusista Candy Dulfer i Tomasza Stańko), Pete Lockett (perkusista Björk, Petera Gabriela i Roberta Planta), Patsy Gamble (perkusista solowych projektów Micka Jaggera), Dave Lombardo (perkusista Slayera), Manu Katché (perkusista Petera Gabriela i Stinga), Cindy Blackman Santana (perkusistka Lenny’ego Kravitza), a także John R. Beck (perkusista Yoko Ono i Bobby McFerrinna). – wspomina z dumą Marek Maciejewski – dyrektor festiwalu.

01.06.2019 r. (sobota): Omara Portuondo, Richard Bona
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
 60-150 zł (na oba występy) www.drumsfusion.com/kup-bilet
(siedzące nienumerowane)

? godz. 19:30 – Omara Portuondo, pierwsza dama oraz głos Buena Vista Social Club wystąpi na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej ze swoim projektem o nazwie Omara Es Cuba – The Last Kiss. Artystka określana jako „najpopularniejszy kubański żeński głos wszech czasów” według Billboardu przenosi publikę w czasie i miejscu podczas swoich występów na żywo, które porównywane były klasą do takich legend jak Billie Holiday, czy Edith Piaf, jednak nasączone są kubańską esencją.
Omara występuje na estradzie nieprzerwanie od momentu gdy skończyła 15 lat, co daje ponad 70 lat muzycznego doświadczenia. Swoją pierwszą płytę nagrała jeszcze przed rewolucją, gdzie śpiewała po hiszpańsku między innymi zawrotne aranżacje amerykańskich standardów, jak tytularny „Old Black Magic”. Wieść o rewolucji w 1959 roku dotarła do Omary podczas koncertów w USA. I choć wielu jej muzyków, w tym także siostra, zdecydowało się pozostać w Ameryce, Omara wróciła na Kubę. Jej głos towarzyszyć miał potem całemu pokoleniu dorastającemu w trudnym, zamkniętym świecie Castro i Guevary.

? godz. 21:30 – Richard Bona jest kameruńskim artystą, którego głos, kunszt gry na gitarze basowej i umiejętność kompozytorska czynią go jednym z najwybitniejszych postaci sceny afrykańskiej. Muzyk współpracował z takimi gwiazdami, jak: Michael Brecker, Paul Simon, Chaka Khan, Tito Puente, Herbie Hancock, Bobby McFerrin, Chick Corea, czy George Benson. Bona był też muzykiem Pat Metheny Group.
Najnowszy album „Heritage” kameruńskiego basisty i jego składu Mandekan Cubano to próba sprawdzenia jak blisko jest z kubańskich skojarzeń do muzycznych afro-tradycji. Tym razem „afrykański Sting” – Richard Bona – zmierzył się z roztańczonymi rytmami prosto z Kuby, by wraz z charakterystycznymi brzmieniami przenieść się w rejony, które dotąd były inspiracją jego poprzednich nagrań.
Materiał jest pierwszym afro-kubańskim projektem artysty. Muzycy Mandekan Cubano wnoszą tu dźwięki nasycone tanecznym rytmem, podczas gdy Richard Bona korzysta z pełnej palety swojego artystycznego warsztatu, na który składają się lata współpracy z artystami jazzowymi i eksperymentów z muzyką funkową.

02.06.2019 r. (niedziela):  Stewart Copeland & Orkiestra Opery Nova
Opera Nova w Bydgoszczy
80zł – 120zł www.drumsfusion.com/kup-bilet
(siedzące numerowane)
godz. 19:00
 
Jeden z najlepszych perkusistów świata, Stewart Copeland, kompozytor i perkusista, twórca muzyki filmowej, operowej i baletowej, autor ścieżek muzycznych do gier, wystąpi 2 czerwca 2019 roku na 13. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION.Artysta przyjedzie do Bydgoszczy ze swoim najnowszym projektem scenicznym „Stewart Copeland Lights Up the Orchestra”. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra muzyków bydgoskiej Opery Nova. Podczas koncertu usłyszymy utwory Copelanda ze ścieżek dźwiękowych do filmów „Wall Street” Olivera Stone, „Rumble Fish” F.F. Coppoli i „Equalizer/Bez litości” Antoine’a Fuqua. Będzie też muzyka The Police, utwory „Darkness”, „Don’t Stand” i „Miss Gradenko” – wszystkie napisane dla zespołu przez Copelanda

Skip to content