Enarkhia. Opowieści o początku świata

Opublikowano: 24 stycznia 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1/3, 25.01.2019 (piątek), godz. 19.00


I could not speak,
and my eyes failed, I was neither
living nor dead, and I knew nothing,
looking into the heart of light, the silence.

Oto opowieść o tym, jak wszystko znajdowało się w zawieszeniu, w spokoju, w ciszy; wszystko nieruchome, ciche, a przestrzeń nieba pusta. Nie było człowieka ni zwierzęcia, ptaków, ryb, krabów,
drzew, kamieni, pieczar, wąwozów, ziół ani lasów. Tu ukażemy, ogłosimy i opowiemy. To, co było ukryte, wydobędziemy to na światło dzienne. Wspaniały będzie to opis i wspaniała opowieść.
Jednak jak dotrzeć do słów o powstaniu świata, które zaległy w milczeniu odległego czasu i przestrzeni i ich kresu? Nawoływać będziemy w wielu językach, w słowach światotwórczych, które niosą w sobie odległe horyzonty, strzępy widoków, krain odległych, wybłyskujących nowych wszechświatów. Będziemy świat zaklinać. Niech powstanie! Jak kiedyś z bezładu żywiołów, tak niech stanie się między słowami.
W trakcie spektaklu usłyszymy opowieści o początku świata między innymi z Ameryki Środkowej, Rosji, Japonii, Chin i Polski.

Opowiadanie, śpiew, muzyka: Łukasz Szypkowski, Emilia Raiter, Olena Yeremenko. Zdjęcie Aleksandra Rózga.

Emilia Raiter – harfistka i opowiadaczka, która muzykę traktuje jak opowieść, a opowiadanie jak muzyczną partyturę. Można ją spotkać na scenie filharmonii i na ulicach Barcelony. W swojej twórczości łączy wykształcenie klasyczne (Akademia Muzyczna w Szczecinie) z teatralną awangardą (Akademia Praktyk Teatralnych w Gardzienicach).

Olena Yeremenko – muzyczny żywioł – multiinstrumentaliska, pieśniarka i tancerka. Absolwentka Akademi Muzycznej we Lwowie, czego się nie dotknie, na tym porywająco zagra, na przykład na skrzypcach, szwedzkiej moraharpie, fideli płockiej, vioari cu goarna.

Łukasz Szypkowski – filolog klasyczny, hellenista, pieśniarz, opowiadacz związany ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O. Specjalizuje się w wykonawstwie poezji i dramatu starożytnego w brzmieniu możliwie zbliżonym do starożytnego. W Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi zajęcia poświęcone muzyce starożytnej Grecji.

Bilety w przedsprzedaży: 35 zł, w dniu koncertu: 40 zł

Uwaga! Wydarzenie adresowane jest do młodzieży i osób dorosłych

Skip to content