Festiwal Teatrów Ulicznych „Cafe Eurøpa” Teatr Ondadurto

Opublikowano: 10 lipca 2018 r.
Kategorie: Spektakle

Toruńska Agenda Kulturalna, Parking Arena Toruń, 14.07.2018 i 15.07.2018, godz. 21.30


Zjawiskowe przedstawienia oparte na połączeniu muzyki, światła, sztuki cyrkowej w postaci widowisk ulicznych zarówno z Polski, jak i innych krajów europejskich, w tym Włoch, Austrii, Rosji, Litwy i Estonii. Już pod koniec czerwca, a następnie w lipcu, sierpniu i wrześniu trwać będzie kolejna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych, a podczas niej łącznie kilkanaście wydarzeń plenerowych prezentowanych w otwartej przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki oraz w bliskiej okolicy.

Z całą pewnością toruńską publiczność zachwyci włoska grupa Ondadurto Teatro, która zjawiskowym spektaklem Cafe Eurøpa” zaszczyci festiwal już 14 lipca o godz. 22:00 i 15 lipca o godz. 21:30 przy parkingu Areny Toruń. Działania tej grupy teatralnej oscylują głównie wokół teatru fizycznego, sztuki cyrkowej oraz teatru gestu – spodziewać się więc będzie można nie lada widowiska!

To będzie zdecydowanie niezwykłe przedstawienie. Występy i pokazy Ondadurto łączą użycie dużych obiektów w ruchu, machin, fajerwerków, wody, projekcji wideo i muzyki. Realizacje Ondadurto Teatro można każdego roku zobaczyć zarówno we Włoszech, jak i Niemczech, Hiszpanii, Francji, Danii, czy Rumunii, a także Chile, Meksyku, Korei Południowej i Rosji. Grupa realizowała również projekty wymiany kulturalnej w Tajlandii, Indiach i na Kubie – przybliża Przemysław Draheim, Rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spektaklem „Cafe Eurøpa”, teatr Ondadurto czerpie przyjemność z wyśmiewania się z przywar i hipokryzji ludzkości. Luźno oparty na arcydziele kinowym „Dogville” Larsa von Triera i tragikomicznej sztuce „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, „Cafe Eurøpa” jest alegorią nowoczesnego społeczeństwa, groteskową opowieścią, w której do rzeczywistości przenika poezja, a do świata snów – okrucieństwo codziennego życia. Z uwielbieniem dla paradoksu i prowokacji, spektakl tropi zepsucie ludzkiej natury.

W sierpniu w przestrzeni toruńskiej Starówki zobaczymy także dwa równie ciekawe przedstawienia. Jednym z nich będzie Moonsters” autorstwa rosyjskiej grupy Mr Pejo’s Wandering Dolls, czyli liryczne i zabawne, interaktywne przedstawienie wykonywane przez aktorów w maskach, którzy przeniosą toruńską publiczność w świat marzeń. Drugim natomiast będzie akrobatyczny i pełen zadumy spektakl „[Dream!]” w wykonaniu austriackiego duetu Belle Etage.

We wrześniu nie zabraknie także równie ciekawych polskich akcentów. Dla najmłodszych w Fosie Zamkowej czekać będzie intrygująca interpretacja przygód chłopca z klasycznych opowiadań R. Kiplinga, czyli Księga Dżungli” w wykonaniu Teatru Baj Pomorski. Następnego dnia widzowie będą mogli zobaczyć także niezwykle poruszającą opowieść „Józef i Maria”. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych ważny też będzie dobry humor, co udowodni Grupa Kabaretowa Seniora, która w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Pro Theatro, zrealizuje spektakl uliczny pt. Kobieta też człowiek”. Natomiast na pytania o to, czym jest szczęście i jak je znaleźć, odpowiedzą uczestnicy Warsztatów terapii zajęciowej „Bratanki” Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu, którzy zaprezentują spektakl „Szczęście.

 

Więcej informacji wkrótce pod adresem: www.festiwalteatrowulicznych.pl.


fot. materiały organizatora

Skip to content