Festiwal Teatrów Ulicznych w muzycznej odsłonie

Opublikowano: 30 lipca 2018 r.
Kategorie: Festiwale

Scena na Wiśle, 2.08 – 3.08., g. 16:00


Koncerty przesiąknięte dozą improwizacji i spontaniczności, gitarowe interpretacje oraz zachwycające kobiece wokale – to kolejne wątki w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, tym razem muzyczne. Już 2 i 3 sierpnia o godz. 16:00 (czwartek i piątek) na Scenie na Wiśle zagrają Jānis Vanadzins Band z Łotwy oraz duet RINGHOLD z Estonii. Wstęp wolny!

W czwartek 2 sierpnia o godzinie 16:00 Scena na Wiśle będzie gościć grupę z Łotwy pod przewodnictwem Jānisa Vanadzinisa. Następnie w piątek 3 sierpnia o godzinie 16:00 zagra duet RINGHOLD z Rapli. Bez wątpienia toruński Bulwar Filadelfijski wypełnią brzmienia niekonwencjonalnego i eksperymentalnego bluesa. Nie zabraknie także nordyckich akcentów. Scena na Wiśle – 2 i 3 sierpnia warto tam być!

Jānis Vanadzins Band — 2 sierpnia, g. 16:00

Formacja łotewskiego weterana bluesa Jānisa Vanadzinsa została oparta o zasadę młodej krwi. W skład grupy „starego wyjadacza” wchodzą tacy artyści jak: Līva Drevina – wokal, Mikelis Vanags – gitara i wokal, Egils Rupenheits – perkusja. Nowi wykonawcy wprowadzają świeżość i niekonwencjonalne rozwiązania, będąc jednocześnie pod przewodnictwem mentora i wpływem muzyki bluesowej. Mimo to grupa zrywa ze standardami, poszukując nowych środków ekspresji. Ich muzyka odzwierciedla stan dzisiejszego świata jest niekonsekwentna i nieobliczalna, a zarazem znośnie uporządkowana.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2018

Festiwal Teatrów Ulicznych — Janis Vanadzins Band i Ringhold
Pobierz afisz wydarzenia

Ringhold — 3 sierpnia, g. 16:00

Z kolei awangardowy duet RINGHOLD to połączenie charakterystycznego wokalu Eleonory Tikas z akompaniamentem jej towarzysza grającego na zmodyfikowanej sześciostrunowej gitarze elektrycznej. Kalle Tikas odpowiada za bluesową nutę, natomiast artystka wprowadza ludowo-nordycki nastrój. W całości pobrzmiewa psychodeliczny akcent. Artyści zaprezentują dobrze przyjęty album „Hello Bob”, który miał premierę tej wiosny!

Duet funkcjonuje od 2014 roku. Dwa lata później wydał debiutancką płytę. Wiosną 2018 roku premierę miał drugi album, który zyskał uznanie estońskiego i fińskiego środowiska bluesowego. W mediach tego gatunku ich twórczość odbiła się szerokim echem. Artyści jako para odzwierciedlają prawdziwy sens bluesa. Jednakże wprowadzając niekonwencjonalne rozwiązania dźwiękowe nawiązujące do folku, oscylują na jego pograniczu.

Występy muzyczne zespołów przesiąknięte są dozą improwizacji i spontaniczności, stąd koncerty w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych są jak najbardziej uzasadnione! Po nich na kolejne wydarzenia poczekamy tydzień. Już 10 i 11 sierpnia o godz. 21:00 na Rynku Nowomiejskim wystąpią aktorzy z rosyjskiej grupy Mr. Pejo`s Wandering Dolls ze spektaklem „Moonsters”. Natomiast 19 sierpnia w godz. 17:00 i 19:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi austriacki duet Belle Etage ze spektaklem „[Dream!]”.

 

Weź udział w konkursie fotograficznym „Teatry Uliczne w obiektywie”!

Festiwal Teatrów Ulicznych 2018

Ponadto Toruńska Agenda Kulturalna przypomina i zachęca do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pod nazwą „Teatry Uliczne w obiektywie”. Wystarczy, że podczas jednego ze spektakli w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych uczestnik zrobi zdjęcie i prześle je na adres konkurs@tak.torun.pl! Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrodę specjalną – aparat Fujifilm Instax Mini 90. Dodatkowo wyróżnione zostaną trzy zdjęcia, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Swoje zgłoszenia można przesyłać do 24 września 2018 r.

Do wygrania jeden z trzech aparatów Fujifilm Instax Mini 90 – to stylowy sprzęt, który oferuje zaawansowane funkcje z aparatów cyfrowych, takie jak tryb naświetlania bulb, podwójną ekspozycję czy tryb makro i opcję błysku dopełniającego. Tym samym aparat jest swoistym specjalistą w dziedzinie aparatów fotografii natychmiastowej, które po zrobieniu zdjęcia, natychmiast je wywołuje. Dzięki Fujifilm Instax Mini 90 można cieszyć się fotografia od razu po jej wykonaniu!

Festiwal Teatrów Ulicznych 2018

Podstawowe zasady

  1. Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@tak.torun.pl w terminie do 24 września 2018 roku z dopiskiem „Teatry Uliczne w obiektywie”.
  2. Zdjęcia powinny być przesyłane w oryginalnej rozdzielczości, bez podpisu na zdjęciu czy jakiegokolwiek znaku wodnego, wraz z dołączonymi danymi kontaktowymi (imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon).
  3. W przypadku dużej objętości przesyłanych plików zdjęcia należy załadować na zewnętrzny serwer plików z możliwością ich pobrania (np. Dropbox, Google Drive, OneDrive, WeTransfer), a na adres konkursowy wraz z niezbędnymi danymi przesłać jedynie adres umożliwiający pobranie zdjęć zgłoszonych w konkursie.
  4. W konkursie można zgłosić dowolną ilość zdjęć z każdego spektaklu w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, niemniej w ramach jednego zgłoszenia należy wysłać jedno zdjęcie.

 ***

Sponsorem Festiwalu Teatrów Ulicznych jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń należąca do grupy PGE Energia Ciepła. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2018

Skip to content