Festiwal Wisły
Opublikowano: 5 sierpnia 2019 r.Kategorie: Festiwale
Rzeka Wisła na odcinku od Włocławka do Torunia, 11 – 15 sierpnia 2019
Festiwalowe centra:
Włocławek (11 sierpnia), Ciechocinek (12 sierpnia)
Osiek nad Wisłą w gminie Obrowo (13 sierpnia)
Toruń (14-15 sierpnia)
Pięć dni z Królową Polskich Rzek. Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzecznego rzemiosła i bogactwa nadwiślańskich smaków. Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły.
Po drodze wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta, urocze wsie o wiślanym rodowodzie, a także niebezpieczne rafy kamienne i zapierający dech punkt widokowy.
Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków. Większe szkuty, dubasy, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi, udoskonalanych przez wieki, można podczas Festiwalu popłynąć oraz poznać jej budowę.
Program festiwalu: http://festiwalwisly.pl/3/program
Dwie poprzednie edycje Festiwalu Wisły spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. W 2018 roku 150 tysięcy ludzi bawiło się nad Wisłą w Ciechocinku, Osieku i Toruniu. Tegoroczny Festiwal Wisły jest o jeden dzień dłuższy i połączony z wyjątkową, okolicznościową imprezą – Flisem Obojga Narodów z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej.
Flis Obojga Narodów, czyli spław tradycyjnej tratwy Biebrzą, Narwią i Wisłą przez flisaków z Ulanowa, mistrzów w tym fachu, ma wymiar międzynarodowy. Rozpocznie się w Goniądzu nad Biebrzą 27 lipca. Wezmą w nim udział m. in. załogi litewskie i białoruskie. Na odcinku od Włocławka do Torunia Festiwal Wisły połączy się z Flisem Obojga Narodów, którego trasa liczy ponad pół tysiąca kilometrów.
Na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku 11 sierpnia, na Plaży Miejskiej w Ciechocinku 12 sierpnia, na punkcie widokowym im. Michała Kokota w Osieku nad Wisłą 13 sierpnia i wreszcie na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu 14 i 15 sierpnia wystąpią zespoły grające muzykę żeglarską, etniczną, folkową, ludową, weselną, pojawią się rękodzielnicy związani z Wisłą i liczne stoiska prezentujące kulinaria w ramach targów „Nadwiślańskie Smaki”. Można będzie skosztować potraw i nabyć produkty regionalne z terenów nadwiślańskich, zarówno z południa, jak i północy Polski.
W programie darmowe rejsy dla publiczności, liczne występy i pokazy, stoiska edukacyjne dla dzieci, przepływanie Wisły wpław, prezentacja sprzętu wojskowego, liczne parady, w tym nocne z wykorzystaniem pirotechniki, a na zakończenie widowisko światło-dźwięk z udziałem kilkudziesięciu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.Podczas Festiwalu Wisły tyle się dzieje, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Organizatorom zależy na kultywowaniu wiślanych tradycji i propagowaniu wiślanej atmosfery, cechującej się wzajemną życzliwością i wiarą w pomocnych, przyjaznych sobie ludzi. Tak działa Wisła.
Zapraszamy gorąco!