Gala Zamknięcia Sztuki Faktu z muzyką Niemena

Opublikowano: 24 września 2019 r.
Kategorie: Festiwale

7. Festiwal Sztuki Faktu „…laur olimpijski, znak nasz…” w dniach 26-28 września 2019 w Toruniu to najciekawsze filmy dokumetalne, spotkania z dziennikarzami i komentatorami sportowymi i moc, nie tylko sportowych, atrakcji. Trzy intensywne dni festiwalowe zwieńczy, już 28 września o godz. 19:00, uroczysta Gala w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Wystąpi Janusz Radek w koncercie „Wokół Niemena”, a ceremonię uświetni także Izabela Szafrańska i Band Igora Nowickiego. Wstęp wolny za okazaniem wejściówki!

Rozstrzygnięcie Przeglądu Konkursowego

 

Gala Zamknięcia tradycyjnie związana jest z wręczeniem nagród w konkursie na najlepszy reportaż i dokument z pogranicza reportażu. Już 28 września dowiemy się, kto otrzyma Grand Prix festiwalu. Spośród ponad sześćdziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu, jury w składzie: Andrzej Sapija jako przewodniczący, Barbara Paciorkowska, Marek Miller oraz Anna Kwiatkowska pełniąca obowiązki sekretarza, wybierze laureatów nagrody Przeglądu Konkursowego. Na liście kandydatów do statuetki znalazły się programy telewizji m.in. Polsat News, Superstacji, TVP Info, TVN oraz TVP.

Podczas Gali Zamknięcia przyznane zostaną także dwie Nagrody Specjalne  jedna z nich powędruje do TVP Sport za „Oddanie ducha sportu – dramaturgii rywalizacji i zasad fair-play oraz za koncepcję kanału tematycznego trafiającego w oczekiwania widzów kochających sport”, natomiast druga z nich do Zbigniewa Rytela za „kontynuację tradycji dokumentu sportowego w TVP i podążanie drogą mistrzów reportażu”. Swoim występem Galę Zamknięcia uświetni Izabela Szafrańska oraz Igor Nowicki Band. Po ceremonii wręczenia nagród zgromadzonych czeka nie lada gratka – koncert „Wokół Niemena” w wykonaniu Janusza Radka. Galę poprowadzą Paulina Rubczak i Mariusz Kluszczyński z TVP 3 Bydgoszcz.

Duch Czesława Niemena obecny na Festiwalu Sztuki Faktu 

„Wokół Niemena” to koncert Janusza Radka podczas Gali Zamknięcia, składający się z piosenek z repertuaru Czesława Niemena. Dodatkowo w programie nie zabraknie również autorskich utworów wokalisty. Artyście towarzyszyć będzie zespół w składzie: Adam Drzewiecki (instrumenty klawiszowe), Jacek Długosz (gitara), Wojtek Fedkowicz (perkusja), Jacek Dobosz (realizacja dźwięku).

Tego samego dnia, o godz. 12:00, w CSW „Znaki Czasu, można będzie wziąć udział w projekcji filmu „Sen o Warszawie” połączonej ze spotkaniem z reżyserem, Krzysztofem Magowskim, z którym rozmowę przeprowadzi Katarzyna Marcysiak. Film jest portretem zmarłego przed dziesięcioma laty, charyzmatycznego muzyka, złożonym z unikalnych archiwaliów i wspomnień jego bliskich. 

 

Zarówno na Galę Zamknięcia, jak i pozostałe bloki obowiązują darmowe wejściówki! Po więcej informacji kliknij tutaj.


Artyści na Gali Zamknięcia Festiwalu Sztuki Faktu 

Gwiazdą wieczornego koncertu będzie Janusz Radek, wokalista, kompozytor i aktor o niezwykle charakterystycznym głosie. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne. Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki. 

Kolejną artystką, która zaśpiewa dla toruńskiej publiczności jest Izabela Szafrańska, charyzmatyczna wokalistka, osobowość sceniczna, która przyciąga i paraliżuje odbiorców siłą wyrazu oraz wyjątkową barwą głosu. Przez lata rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając nagrody muzyczne o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest założycielką i liderką zespołu El Saffron, z którym dotarła do ścisłego finału telewizyjnego programu muzycznego „Must Be the Music”. Izę można również podziwiać w popularnym programie TVP2 „The Voice of Poland”. Podczas Gali wystąpi także Band Igora Nowickiego

***

Pełny program festiwalu dostępny na: http://sztukafaktu.pl/program

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-PomorskieWydarzenie finansowane jest ze środków budżetu Miasta Toruń. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Biełsat TV. Partnerem motoryzacyjnym jest Toyota Bednarscy. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Skip to content