Hej! zagrajcie siarczyście

Opublikowano: 15 kwietnia 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, 9.05.2019 (czwartek), godz. 18.00


Dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, która przypada 5 maja 2019 roku i obchodzony uroczyście Rok Moniuszkowski jest znakomitą okazją, aby przypomnieć i uhonorować osobę oraz dorobek artystyczny wybitnego polskiego kompozytora. Jednym z wydarzeń wpisujących się w te obchody jest 26 Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich – PROBALTICA 2019 i towarzysząca mu wystawa „Hej! zagrajcie siarczyście. Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę urodzin”.

Na wystawie prezentowane będą cenne obiekty z kolekcji Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, przybliżające postać i dzieło kompozytora: głównie muzykalia (XIX i XX w.), grafiki (XIX i XX w.) i dokumenty życia społecznego (I poł. XX w.), ale także wydawnictwa książkowe (XIX w.). Ekspozycję wypełni zabytkowy materiał ikonograficzny, wykonany w różnych technikach graficznych (akwaforta, staloryt, drzeworyt), obrazujący wydarzenia, w których kompozytor uczestniczył, i miejsca, gdzie przebywał i tworzył. Ciekawostką będą dokumenty i reprodukcje fotografii poświadczające obecność twórczości Moniuszki w przestrzeni kulturalnej Torunia w dwudziestoleciu międzywojennym. Dużą atrakcję stanowić będą pierwodruki i rzadkie edycje utworów kompozytora z XIX stulecia. Wśród cimeliów fonograficznych warto zwrócić uwagę na płyty szybkoobrotowe z archiwalnymi nagraniami fragmentów z oper „Halka” i „Straszny Dwór” z początku XX wieku. Współczesnym dopełnieniem wystawy będą plakaty dokumentujące wykonania dzieł kompozytora na polskich scenach operowych i koncertowych od 1945 roku do dziś.

Wystawę przygotowała Ilona Lewandowska (Gabinet Zbiorów Muzycznych) we współpracy z Elżbietą Hudzik (Gabinet Zbiorów Graficznych) oraz Dominikiem Piotrowskim (Oddział Informacji).

Wernisaż wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się 9 maja 2019 r. o godz. 18, w holu głównym BU (parter). Następnie w sali audytoryjnej będzie można wysłuchać koncertu „Moniuszko na cztery kontrabasy” w ramach festiwalu PROBALTICA 2019. Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne będą w Bibliotece Uniwersyteckiej na godzinę przed koncertem.

(Wystawa i koncert odbędą się w ramach 26 Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich – PROBALTICA 2019 oraz XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Więcej informacji: https://www.bu.umk.pl/tydzien-bibliotek-2019)

Skip to content