Inauguracja 40. sezonu artystycznego | Beethoven 20/20

Opublikowano: 2 września 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, 14.09.2018 (piątek), godz. 19.00


Inauguracja to przede wszystkim obietnica tego, co czeka nas w wydarzeniach, które poprzedza. Każdą inaugurację cechuje uroczysty i wzniosły charakter magicznej chwili, na którą wszyscy oczekiwali z utęsknieniem. W przypadku rozpoczęcia czterdziestego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, charakter uroczystości będzie szczególnie podniosły, co zaakcentowane zostało przez organizatorów specjalnie wybranym programem i zaproszeniem do współpracy utalentowanego pianisty.
Każde obszerne dzieło muzyczne rozpoczyna uwertura. Podobnie stanie się w przypadku rozpoczęcia koncertu inaugurującego sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Widzów przywita uwertura, która została napisana przez Stanisława Moniuszkę jako część opery Halka. Chociaż uwertura ta jest częścią większej całości, ze względu na swoją kompozycję może być wykonywana jako samodzielny utwór (pod względem konstrukcji formalnej tworzy bowiem zamkniętą całość). Uwertura do opery Halka jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów Moniuszki, czemu nie trudno się dziwić, biorąc pod uwagę magiczny charakter kompozycji. Wypełniona jest ona niezwykle silnym ładunkiem dramatycznym, który porusza serce każdego słuchacza.
Po wstępie do historii musi nastąpić jej rozwinięcie. W przypadku koncertowego „rozwinięcia” zaprezentowana zostanie widzom Koncert fortepianowy a-moll op.17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego – Mariana Sobulę. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą tematy przepełnione serdecznością, poetyczną romantycznością i wielką namiętnością, która triumfalnie dominuje w finale kompozycji. Najpopularniejszy koncert fortepianowy w wykonaniu laureata najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych na pewno będzie stanowić niezapomniane przeżycie dla każdego melomana.
Po oczyszczającym i uwznioślającym rozwinięciu, nadejdzie czas na wielki finał. Zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu będzie V Symfonia c-moll op. 67 autorstwa Ludwika van Beethovena. Symfonia ta jest doskonale znana każdemu melomanowi, ale jej znajomością pochwalić się mogą również osoby, które na co dzień nie wykazują zainteresowania muzyką klasyczną. V Symfonia Beethovena to kompozycja, która stała się nieodzownym elementem naszej kultury. Z tego też względu fragmenty partytury wykorzystywane są w różnych materiałach – często słyszymy je, np. w ścieżce dźwiękowej filmu. Podczas koncertu inauguracyjnego widzowie usłyszą symfonię zagraną w całości przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Interpretacja, która zostanie zaprezentowana 14 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki z całą pewnością będzie doświadczeniem zapadającym w pamięć i wzbudzającym dreszcze uniesienia na samo jego wspomnienie. Dramatyczny początek przesączony grozą i pełen triumfalnego uniesienia finał dla wielu widzów mogą zadziałać jak katharsis, z czego doskonale zdają sobie sprawę organizatorzy. Wybór właśnie tego dzieła na punkt kulminacyjny koncertu nie był przypadkowy.
Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to wydarzenie z precyzyjnie rozplanowaną historią. Historia ta z pewnością stanie się wzniosłą inspiracją, z której – zarówno artyści, jak i widzowie – będą czerpać podczas całego sezonu!

Wystąpią:
Marian Sobula – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent
Radosław Droń – asystent dyrygenta

W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery Halka
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67
I. J. Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety:
40 zł – normalny
30 zł – ulgowy

Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie:

Skip to content