Centrum Kultury Dwór Artusa to instytucja kultury powołana przez Miasto Toruń, powstała w 1995 roku. Od 1 stycznia 2020 roku w wyniku połączenia Centrum Kultury Dwór Artusa i Domu Muz powstała nowa instytucja kultury – Centrum Kultury Dwór Artusa z następującymi filiami: Dom Muz ul. Podmurna, Dom Muz Rudak, Dom Muz Podgórz.
Toruński Dwór Artusa to nie tylko charakterystyczny budynek zlokalizowany w sercu Torunia, ale także tętniąca życiem instytucja kulturalna, w której odbywają się koncerty, spotkania z autorami, festiwale, wystawy, spektakle, konferencje, kongresy i konkursy. Historia Dworu Artusa to z kolei pełna zwrotów akcji, zmian właścicieli oraz zniszczeń i renowacji epopeja, zaś w jego wnętrzu kryją się miejsca, które do tej pory stanowią zagadkę dla historyków. Jak Feniks z popiołów Artus powstawał z ruin już kilka razy, by uzyskać aktualną wizualną formę i przeznaczenie ponad sto lat temu.
Już od początku istnienia mury Dworu Artusa stanowiły scenę dla ważnych wydarzeń jakimi w tamtych czasach było… ucztowanie, dyskutowanie, modlitwa i dobijanie interesów w bractwie kupieckim. W XIX wieku bractwo zlikwidowano, a budynek zburzono – Dwór Artusa z miejsca kupieckiego centrum handlowego miał stać się enklawą sztuki. W tym samym miejscu postawiono teatr, którego architektoniczne walory estetyczne pozostawiały jednak sporo do życzenia. Wątpliwości w tej sprawie nie miało miasto, które ponownie podjęło decyzję o zburzeniu budowli.
Wówczas miejski architekt Rudolf Schmidt zaprojektował ostateczną wersję budynku z pełnymi splendoru, reprezentacyjnymi salami, które podziwiać możemy obecnie. Obiekt w tej formie od samego początku służył kulturze. Tu odbywały się koncerty, spotkania i niezwykłe bale. Tu przemawiali politycy i władcy, spotykali się rajcy i toruńska socjeta.
Po II wojnie gmach przeszedł w ręce kolejnego właściciela – nowo utworzonego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, by przez kilka pierwszych lat (o czym wiedzą nieliczni) pełnić funkcję uczelnianego rektoratu. Nieco starsi odbiorcy zapewne pamiętają, że to tutaj właśnie początkowo mieścił się słynny studencki klub Od Nowa. Właśnie w murach Dworu Artusa swą karierą zaczynał m.in. Grzegorz Ciechowski.
Gdy rozbudowany został kampus akademicki na Bielanach, w 1995 roku miasto przekazało budynek Dworu Artusa z przeznaczeniem na działalność kulturalną, tworząc Centrum Kultury Dwór Artusa. W tej postaci trwa do dziś i gości liczną publiczność na wydarzeniach kulturalnych na najwyższym poziomie. Rokrocznie organizuje koncerty, spotkania, konkursy. Flagowymi imprezami są letni Festiwal pod Gwiazdami, jesienny Artus Festival oraz Toruński Festiwal Książki, w który angażują się wszystkie miejskie instytucje kultury. Zdobne sale Dworu Artusa są jednocześnie idealnym miejscem organizacji wymarzonych konferencji, czy eventów. Na parterze budynku znajduje się Restauracja Luizjana, zaś w piwnicach Studio Nagrań oraz Artusowe kino.
fot. Sebastian Chojnacki
ul. Rynek Staromiejski 6, ul. Podmurna 1/3. ul. Poznańska 52, ul. Okólna 169