Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej

Instytucja kultury: Nauka

Siedzibą muzeum, od jego powstania, jest dawny Arsenał artyleryjski z 1824 roku – jeden z elementów twierdzy toruńskiej. Przy muzeum znajduje się Park Etnograficzny prezentujący budownictwo wiejskie z: Kujaw, Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub, ziemi chełmińskiej oraz ziemi dobrzyńskiej. Zlokalizowane w nim obiekty to: chałupy, młyn wodny, wiatrak. Toruński skansen to jedyna tego typu ekspozycja w ścisłym centrum miasta.

Olenderski Park Etnograficzny

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w. Początkowo byli to osadnicy z Niderlandów i Fryzji –  członkowie protestanckiej grupy menonitów, którzy w tolerancyjnym Królestwie Polskim mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę. Zasiedlali tereny zalewowe i nieużytki od Żuław w górę Wisły do Torunia i dalej aż na Mazowsze. Z biegiem czasu termin olender/olęder zaczął być używany w stosunku do innych osadników – Niemców (luteran), a także Polaków (katolików), którzy cieszyli się przywilejami opartymi na systemie prawnym wprowadzonym pierwotnie dla osadników z Niderlandów.

Głównym celem założenia Parku jest odtworzenie fragmentu krajobrazu kulturowego nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś o najbardziej charakterystycznym układzie, tzw. rzędówkę bagienną. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. Otaczają je pola uprawne, łąki, ogródki i sady. Droga łącząca poszczególne zagrody obsadzona została drzewami owocowymi, rowy odwadniające wierzbami a poszczególne siedliska wysoką zielenią przyzagrodową.

  • ul. Mennonitów 14, 87-165 Wielka Nieszawka

ul. Wały gen. Sikorskiego 19

+48 56 622 89 44

Wczytuję mapę...

Nadchodzące wydarzenia

30 gru
Ceramika Jana Limonta
do 7 listopada 2021 r.
Całodniowe _Wydarzenie on-line

Minione wydarzenia

1 wrz
Etnoklimaty – konkurs fotograficzny
do 30 września 2021 r.
Całodniowe
14 sty
Słuchowiska dla odważnych
do 17 stycznia 2021 r.
Całodniowe _Wydarzenie on-line
17 wrz
Etnowyprawka Malucha: ZIARENKA!
do 18 września 2020 r.
10:00–12:00 Muzeum Etnograficzne
6 wrz
Niedziele z przewodnikiem na wystawie "Anatomia muzeum"
do 27 września 2020 r.
12:00–13:00 Muzeum Etnograficzne
16 maj
Co robimy w ciemności – Noc Muzeów online
20:30–23:59 _Wydarzenie on-line
8 maj
Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu
do 31 maja 2020 r.
Całodniowe _Wydarzenie on-line
3 maj
Majówka online z Muzeum Etnograficznym w Toruniu
Całodniowe _Wydarzenie on-line
8 sty
Skip to content