Jeffrey Swann – koncert inaugurujący festiwal w Turznie

Opublikowano: 25 lutego 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kultury Dwór Artusa, 09.03.2019 (sobota), godz. 18:00


Z okazji rozpoczęcia I Międzynarodowego i V Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie w Dworze Artusa odbędzie się uroczysta inauguracja tego doniosłego wydarzenia. Jako gwiazda wieczoru wystąpi amerykański pianista, absolwent słynnej Juilliard School of Music prof. Jeffrey Swann, który też będzie zasiadać w jury konkursu.

W programie występu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta a także Ludwika van Beethovena.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie. Dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu jest prof. Roman Grucza.

Jeffrey Swann – urodził się 24.XI.1951r. w Arizonie. Jest absolwentem słynnej Juilliard School of Music. Wśród swoich sukcesów konkursowych ma zwycięstwo w Young Concert Artists International Auditions, Złoty Medal na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie – Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli i wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Koncertował w wielu krajach. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest też dyrektorem muzycznym wielu festiwali. Artysta posiada również talent kompozytorski. Gdy miał 14 lat, Dallas Symphony Orchestra wykonała jego I Symfonię, a w wieku 15. lat zdobył I-szą nagrodę w Konkursie Kompozytorskim. Jego II-ga Sonata Fortepianowa miała premierę Kennedy Center w Waszyngtonie oraz  dla New York Composers Group. Swann w swoim dorobku posiada wiele nagrań. Jego płyta The Virtuoso Liszt zdobyła Grand Prix Towarzystwa Liszta, a I tom Sonat Beethovena (Agora) wybrany został przez magazyn „Fanfare” jako najlepszy w roku. Najnowszy album zawiera utwory F. Chopina  na fortepian i orkiestrę  z Orkiestrą Haydna w Bolzano.

Program:
Ludwig van Beethoven – Sonata A-dur Op. 2 nr 2
Fryderyk Chopin – Walc cis-moll Op. 64 nr 2, Walc as-dur Op. 42, Barkarola Fis-dur Op. 60, Ballada f-moll Op. 52
Franciszek Liszt – Harmonies poétiques et religieuses, Bénédiction de Dieu dans la solitude, Années de pèlerinage, Vallée d’Obermann, Tarantella

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki.
Wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 1 marca 2019 r.

Skip to content