Kalejdoskop wraca do „Młyna Wiedzy”

Opublikowano: 16 stycznia 2018 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, 16.01.2018


Od 16 stycznia 2018 roku w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” będzie dostępna wystawa czasowa „Kalejdoskop”. Ekspozycja wraca po dwóch latach od pierwszej prezentacji w naszych przestrzeniach. Ze względu na liczne prośby nauczycieli organizatorzy postanowili ponownie udostępnić tę wystawę w Młynie Wiedzy.

Nauczyciele pamiętają ją jako niezwykle cenną edukacyjnie, po pierwsze ze względu na prezentowana tematykę – elementy optyki geometrycznej, po drugie ze względu na sposób przekazu (interaktywna lekcja – ścieżka edukacyjna). Nauczyciele chcieli przyjść na wystawę ze swoimi nowymi uczniami.

Wystawa składa się z 30 stanowisk, m.in. wielkiego kalejdoskopu, labiryntów świetlnych złożonych z elementów optycznych, takich jak zwierciadła, soczewki, pryzmaty, lustrzanych mozaik, miraży i zadań zręcznościowych.

Wystawa powstała w wyniku połączenia obserwacji wyniesionych z wielu polskich i europejskich centrów nauki z doświadczeniem wyniesionym przez autorów z pracy w charakterze zarówno nauczycieli i dyrektorów szkół. W efekcie powstał w pełni autorski program tzw. ścieżek edukacyjnych w sposób istotny wspomagający nauczanie fizyki, rozwijający umiejętność logicznego myślenia oraz ukierunkowany na odkrywczą pracę w małej grupie. Udało się przy tym nie tylko zachować, ale nawet znacznie zwiększyć atrakcyjność prezentacji właściwą dla typowych centrów popularyzujących naukę.

Wystawa będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do końca 2018 roku.

Ścieżki edukacyjne na wystawie Interaktywnej wystawie edukacyjnej „Kalejdoskop” towarzyszą ścieżki edukacyjne adresowane do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Taki sposób zwiedzania wystawy pozwala maksymalnie zmotywować uczniów do pracy, o którą trudno w szkole. Ścieżki umożliwiają pracę samodzielną, w małym zespole, pełną odkryć i poszukiwań zarazem. Dzięki wprowadzonemu elementowi rywalizacji, zwiedzający są maksymalnie zmotywowani do rozwiązywania zadań.

Istotnym czynnikiem jest również fakt, że eksponaty wystawy poświęcone zostały stosunkowo wąskiemu zakresowi tematycznemu, dzięki czemu możliwe jest pokazanie różnych aspektów danego zjawiska bez rozpraszania uwagi odbiorcy na dziesiątki często atrakcyjnych, ale nie mających ze sobą wiele wspólnego efektów. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie trwałego, realnego efektu poznawczego, a nie tylko zapewnienie dobrej zabawy.

Ścieżki edukacyjne będą dostępne od 27 lutego.

Na początku lutego udostępnimy kolejną wystawę czasową „Wszystko…jest liczbą”. Ekspozycja będzie poświęcona matematyce i różnym jej działom.

[fot. materiały organizatora]

Skip to content