Kino Jazz. Wieczór z dokumentami o jazzie

Opublikowano: 10 września 2019 r.
Kategorie: Film

Kino Centrum CSW, 22.09.2019 (niedziela), godz. 18.00


godz. 18.00 – BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES
godz. 20.00 – CHASING TRANE. HISTORIA JOHNA COLTRANE’A

BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES (2018)
reż. Sophie Huber, Szwajcaria

Emocjonująca i emocjonalna podróż za kulisy Blue Note Records, powstałej w Nowym Jorku w 1939 roku pionierskiej wytwórni, wydającej płyty największych artystów jazzowych XX i XXI wieku. Film jest częścią celebracji obchodów 80-lecia istnienia Blue Note Records.

Dwóch fanów jazzu, emigrantów z Niemiec, stworzyło przestrzeń dla muzyków, którzy – tak jak oni sami – poszukiwali wolności i artystycznej swobody. Ich bezkompromisowa postawa przyczyniła się do rewolucji nie tylko w jazzie , ale i w innych gatunkach, np w hip-hopie. Wartości prezentowane przez Blue Note sprawiły, że w jej katalogu znalazły się płyty takich artystów jak: John Coltrane, Thelonious Monk, Miles Davis., Bud Powell, Art Blakey czy Horace Silver.Osią dokumentu jest sesja nagraniowa, w której biorą udział Herbie Hancock i Wayne Shorter, a także artyści młodszego pokolenia, tacy jak Robert Glasper i Ambrose Akinmusire, nagrywając wspólnie album „All-Stars”.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=9cibZ9UeWQM

CHASING TRANE. HISTORIA JOHNA COLTRANE’A (2016)
reż. John Scheinfeld, USA

To film dla każdego, kto docenia moc muzyki jako siły przekazu, inspiracji i wielkich zmian. Wybierzecie się w niesamowitą podróż wraz z duchowym wojownikiem , który odnalazł siebie, odnalazł Boga i w konsekwencji stworzył niezwykły zbiór prac, które przekraczają wszelkie bariery zasad, religii, granic, rasy i czasów, w których żył. Nawet Ci, którzy są już zaznajomieni z twórczością Coltrane’a, zobaczą tego fascynującego i genialnego artystę na nowo. Ten ekscytujący dokument otworzy Wam wiele drzwi. To historia demonów i ciemności, wytrwałości i odkupienia. Coltrane was oczaruje, a jego muzyka omami i wzruszy do cna.

Uwaga! Pokaz filmu z okazji rocznicy urodzin Johna Coltrane’a. Dla widzów tego wyjątkowego seansu dostepny będzie bezpłatnie specjalny dodatek gazety Jazzpress z „niespodzianką”.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=LujRZj2nJTg

Organizatorzy wydarzenia: Kino Centrum, Musicine, Jazzpress oraz Eurojazz.

Bilety na poszczególne pokazy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Skip to content