Kino – Klasyka – Symfonika

Opublikowano: 2 sierpnia 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Sala Koncertowa CCK Jordanki, 04.08.2018 (sobota), godzina 20:00


Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na pierwsze sierpniowe wydarzenia organizowane w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. 

Wystąpią:
Leonel Morales – fortepian
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Związek muzyki i kina datuje się od początku istnienia kinematografii. Muzyka filmowa jako gatunek rozwinęła się w połowie XX w. włączając także twórczość kompozytorów muzyki klasycznej. Dziś to niezależny nurt muzyki mogący się poszczycić nie tylko wpływem na artystyczny wyraz kinematografii ale także hitami rozpoznawanymi na całym świecie. Któż z nas w przypływie pozytywnych emocji nie nucił najsłynniejszych tematów z filmów o Indianie Jonesie, Jamesie Bondzie czy też z wielkich produkcji westernowych? Podczas naszego koncertu tych wątków również nie zabraknie … Śmiałków zachęcamy do nucenia razem z orkiestrą. Ozdobą koncertu będzie druga część (Alegretto), siódmej symfonii L. van Beethovena, wykorzystana w ścieżkach dźwiękowych kilkudziesięciu filmów, min. w kulminacyjnej scenie oscarowej produkcji Toma Hoopera „Jak zostać królem” z 2010 r. Podczas sobotniego koncertu solistą będzie artysta z Hiszpanii, pianista Leonel Morales, laureat wielu konkursów pianistycznych, a obecnie wykładowca akademicki w Madrycie, Salzburgu i Walencji. Krytycy upatrują w nim świetnego interpretatora muzyki niemieckich oraz rosyjskich kompozytorów, wskazując w jego sztuce pianistycznej wyjątkową wirtuozerię i umiejętność kształtowania prawidłowej intonacji. Te cechy w połączeniu z muzykalnością sprawią, że II Koncert S. Rachmaninowa (także obecny w kinematografii i popkulturze), który usłyszymy w jego wykonaniu stanie się na pewno wydarzeniem długo pamiętanym przez toruńskich melomanów. 

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Kasie CKK Jordanki czynnej w okresie wakacyjnym od czwartku do soboty w godz. 13:00 – 19:00 oraz na stronie www.tos.art.pl

Skip to content