Ko:bity vol. 3 – mała potańcówka i koncerty / odsłona dzienna
Opublikowano: 13 sierpnia 2019 r.Kategorie: Koncerty
Zamek Dybowski, 17.08.2019 (sobota), godz. 16.00
Cykliczna impreza KO:BITY powstała w 2016 r. z chęci pokazania tego, co na scenie muzycznej jest niewystarczająco prezentowane, ze szczególnym naciskiem na kobiecą scenę DJ-ską oraz zjawiska i nurty, nieznane szerszej publiczności.
W tym roku – 17.08. – odbędzie się trzecia odsłona KO:BIT, prezentująca jeszcze bardziej szerokie spektrum.
Nowością w programie imprezy jest wprowadzenie do line up’u, prezentującego dotąd głównie muzykę elektroniczną (>>> odsłona nocna), muzyki tradycyjnej i ludowej – podanej w zupełnie nowym brzmieniu – w ramach odsłony eventu, odbywającej się w ciągu dnia i podczas wczesnego wieczoru.
Kuratorem odsłony dziennej jest Fundacja Fabryka UTU we współpracy ze Fundacją Magazyn Zmian.
► Start: godz. 16:00 / potańcówka / warsztaty/ stoiska informacyjno-edukacyjne / mała gastronomia
16:00 – Potańcówka (Michał Lorenc z kapelą) + warsztaty (Marta Domachowska)
19:00 – Koncerty: Nagrania terenowe snów + Pochwalone
21:00 – część klubowa – sety DJ-skie >>> szczegóły w drugim pliku
►► Potańcówka i warsztaty tańca przy polskiej muzyce tradycyjnej
Muzykę łęczycką, opoczyńską i sieradzką zagra Marcin Lorenc z kapelą w składzie: Marcin Lorenc – skrzypce; Katarzyna Rosik – bębenek, śpiew; Marta Domachowska – basy, śpiew; Anna Kaźmierak – basy.
Podczas warsztatów poznawać będziemy podstawowe kroki taneczne, ale też istotę i szerokie konotacje muzyki tradycyjnej. Warsztaty poprowadzi wodzirejka – Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
BIO:
Marcin Lorenc – skrzypek, animator, dziennikarz. Zafascynowany tradycyjną muzyką centralnej Polski, przede wszystkim z regionu łęczyckiego, opoczyńskiego i sieradzkiego. Uczył się u wiejskich mistrzów skrzypiec – Tadeusza Kubiaka, Czesława Skrzydłowskiego i innych. Współprowadzi Łęczycką Szkolę Tradycji w ramach działań Akademii Kolberga wspierając lokalne działania wokół muzyki tradycyjnej. Związany z kapelami Kożuch, Odpoczno, Lorenc Trio, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Niewte.
Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Prowadzi m.in. autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych, spotkania śpiewacze, rodzinne imprezy umuzykalniające oraz warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel. Współtworzy projekt śpiewaczy MZK Toruń poświęcony pieśniom kujawskim. Na co dzień zajmuje się edukacją w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Członkini Forum Muzyki Tradycyjnej i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Katarzyna Rosik – tańczy, śpiewa, gra, projektuje. Od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi, a od 2011 animacją działań muzycznych na wsiach i w miastach. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest muzyka Radomszczyzny, Kujaw i Łęczyckiego. Od 2013 roku wraz z Martą Domachowską gra w kapeli Katarzyny Zedel. Śpiewa w formacjach śpiewaczych MZK Toruń (repertuar kujawski) i ŁKŚ (repertuar łęczycki). Prowadzi warsztaty gry na bębenku obręczowym. Członkini Forum Muzyki Tradycyjnej, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Stowarzyszenia Dom Tańca
Anna Kaźmierak – ilustratorka i graficzka. Od kilku lat intensywnie zajmuję się zgłębianiem praktyk kultury tradycyjnej polskiej wsi. Łączy te dwie pasje tworząc etnograficzne książki dla dzieci we własnym studiu graficznym „Miło to widzieć”. Związana z poznańskim Domem Tańca, gdzie śpiewa w zespole 60 zwrotek/godzinę. Grała w kapeli Przodki (muzyka z Sieradzkiego i Kaliskiego) i w Kapeli Roboczej z Roztocza (muzyka Roztocza Lubelskiego).
►► g. 19.00-21:00 – Koncerty – Nagrania terenowe snów + Pochwalone
19:00 Nagrania terenowe snów (Remek Hanaj, Justyna Czerwińska, Justyna Piernik)
Remigiusz Mazur-Hanaj – muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta. Współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką tradycyjną i muzyką awangardową. Autor tekstów w zespole Księżyc (1991-94, 2014-do dzisiaj). Współtworzył krąg przyjaciół wraz z kapelą Bractwo Ubogich, eksplorując niestylizowaną muzykę polskiej wsi (1992-94). Był także członkiem grup muzycznych Pies Szczeka (1999-2004) oraz Wędrowiec (2004-2009). Obecnie prowadzi również solową działalność muzyczną jako Remek Hanaj, w ramach której wydał dwa albumy: „Nagrania terenowe snów” (Requiem Records 2016) oraz „Wysiadywanie góry” (Requiem Records 2018).
Justyna Czerwińska – od wielu lat działa w zespole „Dziczka”, zajmującym się wielogłosowym śpiewem tradycyjnym Ukrainy i Polski. Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, od kilku lat zajmuje się również szukaniem swoich muzycznych korzeni w regionie Mazowsza, konkretnie pogranicza kutnowsko-łowickiego. Utrzymuje kontakty z członkami Kapeli Dobrzeliniacy, współpracuje z Kapelą Mazowiecką. Od 2014 roku związana z Projektem Arboretum.
Justyna Piernik – zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów muzycznych i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Kierownik artystyczna projektu płytowego „Kujawska Atlantyda”. Śpiewa z Kapelą Brodów.
20:00 Pochwalone (Dominika Korzeniecka, Małgorzata „Tekla” Tekieli, Dominika „Nika” Domczyk)
Założone pod koniec roku 2011 w Warszawie przez artystki z zespołu R.U.T.A.: Marię Magdalenę – Nikę, Jolantę Kossakowską, Annę Mamińską, Ulę Iwińską i Ewę Chomicką. Projekt łączy punk alternatywny z modern folkiem oraz tekstami feministycznymi, wykorzystując dawne instrumenty ludowe: płocką fidel, biłgorajską sukę, saz oraz skrzypce barokowe. Pierwszy koncert odbył się 4 listopada 2012 w warszawskim klubie Centralny Dom Qultury przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W roku 2013 w niezależnej wytwórni płytowej, Antena Krzyku, zespół wydał płytę Czarny War. Rok później zespół zawiesił działalność na kilka miesięcy; od wiosny 2015 zaczął znów koncertować – początkowo jako kwintet, a od jesieni 2016 jako trio – gitara basowa, perkusja i wokal.
Działanie realizowane w ramach projektu „Zielnik świętowań polskich” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
KO:BITY vol. 3/ odsłona dzienna
Organizator: Fundacja Fabryka UTU
Współorganizatorzy: Fundacja Magazyn Zmian
Termin: 17.08.2019 r. // g. 16:00
Miejsce: Dziedziniec Zamku Dybowskiego (ul. Dybowska 10-12, Toruń)
WSTĘP WOLNY!
Link do wydarzenia na fcb: https://www.facebook.com/events/462610187893164/
Patronat medialny: Polskie Radio PiK, Menażeria, Kluboterapia, muno.pl, Notes na 6 Tygodni
Matronat: Centrum Praw Kobiet, Fundacja Pozytywnych Zmian