Komeda symfonicznie

Opublikowano: 23 października 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, 22.11.2019 (piątek), godz. 19.00


W 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy – największe przeboje kompozytora w symfonicznych aranżacjach Leszka Kułakowskiego.

Wystąpią:

Leszek Kulakowski – fortepian / aranżacje

Jerzy Małek/Muzyk/Zespoł – trąbka, flugelhorn

Piotr Kułakowski – kontrabas

Tomasz Sowiński – perkusja

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wojciech Pławner – dyrygent

Komeda symfonicznie to nowy projekt Leszka Kułakowskiego, pierwszy, którego ideą jest przeniesienie geniuszu Komedy w rejony XXI wieku. W sensie muzycznym idzie tu o spenetrowanie nowych możliwości ukrytych w jego utworach, o nadanie akustycznym z natury kompozycjom Krzysztofa Komedy symfonicznego, potężnego brzmienia. Taka próba radykalnej zmiany estetyki wydaje się prawdziwym artystycznym wyzwaniem, jeśli nie muzyczną ekstrawagancją… Projekt realizowany  z wybitnymi muzykami polskiej i europejskiej sceny jazzowej odkrywa nowe twórcze spojrzenie na muzykę Komedy w  XXI wieku.

Leszek Kulakowski  -”wizjoner jazzu”, kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, profesor  klasy kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, założyciel i szef Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej działającej na tej uczelni. To artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej, kreatywnie eksperymentował  ze swoją muzyką, także  inspirując się Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, projektami  komedowskimi z yassowcami i aranżacjami Komedy na orkiestrę symfoniczną dla Tomasza Stańki. Laureat płyty roku „Eurofonia” w ankiecie Jazz Forum  w 2000r. Leszek Kułakowski to artysta niepokorny i nieobliczalny, poszukujący i stale eksperymentujący; zaliczany jest obecnie do czołowych polskich kompozytorów  jazzowych oraz pianistów, obdarzonych niezwykłą intuicją, wyobraźnią i inteligencją; od kilkunastu lat konsekwentnie kreuje własną przestrzeń muzyczną rozpiętą między tradycją romantycznej pianistyki europejskiej a współczesną muzyką koncertową – od debiutanckiego „Black& Blue” z wykorzystaniem serii dodekafonicznych – do „Intewałów” o niespotykanej w historii jazzu konstrukcji; w poszukiwaniu nowego brzmienia i faktury.

Jerzy Małek – znakomity trębacz, kompozytor, aranżer. Ukończył  Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Występował i nagrywał ze Zbigniewem Wegehauptem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Cezarym Konradem,  Leszkiem Możdżerem. Laureat Grand Prix konkursu Jazz Juniors 1999 w Krakowie i nagrody indywidualnej Jazzu nad  Odrą w 2000 r.

Piotr Kułakowski – kontrabasista młodego pokolenia, absolwent, Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z  Nigel’em Kennedy’m, Piotrem Wojtasikiem,  Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną, Tomaszem Szukalskim, Maciejem Sikałą, Leszkiem Żądłą, Eddiem Hendersonem.

Tomasz Sowiński – wszechstronny perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek zespołów Macieja Sikały, Wojciecha Staroniewicza, Leszeka Możdżera, Sławka Jaskułke, Piotra Wojtasika, formacji Sopot-Hamburg Jazz Quintet. Założyciel i lider formacji Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group.

Bilety do nabycia w Kasie CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 – 19:00 oraz na stronie https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=536

Pozostałe wydarzenia 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: www.tos.art.pl

Rezerwacja dla grup zorganizowanych:

tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl

___________________________________________________

Sponsor Główny TOS – PGE Toruń S.A.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Skip to content