Koncert niepodległościowy

Opublikowano: 3 listopada 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, 09.11.2018 (piątek), godz. 19.00


Tegoroczny Koncert Niepodległościowy będzie niebywałą okazją do posłuchania muzyki polskiej w wykonaniu zarówno znanego i cenionego pianisty Bogdana Czapiewskiego, jak i uczniów toruńskiej szkoły muzycznej zaczynających dopiero swoją zawodową muzyczną drogę. Spod rąk Bogdana Czapiewskiego wybrzmi Koncert fortepianowy Kazimierza Serockiego, kompozytora urodzonego w Toruniu w 1922 roku. Ten znakomity pianista koncertował zarówno w kraju jak i za granicą, dokonał także wielu nagrań m.in. muzyki polskiej dla Polskiego Radia.
Na koncercie zabrzmi także Uwertura Es-dur jednego z żarliwych patriotów, również pianisty a także polityka zaangażowanego w odzyskiwanie wolności 1918, Ignacego Jana Paderewskiego.
Do udziału w koncercie zaprosiliśmy także uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu, by razem ramię w ramię z zawodowymi muzykami mogli wystąpić na scenie CKK Jordanki grając wspólnie Trzy tańce na orkiestrę op. 34 Henryka Mikołaja Góreckiego.
Swoją prapremierę będzie miał wyjątkowy utwór – Toruńska Symfonia Niepodległości, która jest kompozycją czterech artystów P. Mossa (PL) , A. Veismana (LV), I. Karkowa (SE), A. Senderovasa (LT). To skomponowane specjalnie na tę okazję dzieło zostało zamówione przez Festiwal Probaltica w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca.
W utworze Exodus Wojciecha Kilara wraz z orkiestrą, wystąpią chóry akademickie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tytuł poematu nawiązuje do Biblijnej Księgi Wyjścia. Jego mottem stały się biblijne słowa pieśni: „Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Jahwe, bo swą potęgę okazał…”, którą po przejściu przez Morze Czerwone intonuje lud Izraela. To także symboliczne nawiązanie do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystąpią:
Bogdan Czapiewski – fortepian
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – przygotowanie Arkadiusz Kaczyński
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – przygotowanie Bernard Mendlik
Członkowie Orkiestry ZSM w Toruniu
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent

W programie:
I.J. Paderewski – Uwertura Es-dur
H.M. Górecki – Trzy tańce na orkiestrę op. 34
K. Serocki – Koncert fortepianowy „Romantyczny”
P. Moss (PL) , A. Veisman (LV), I. Karkow (SE), A. Senderovas (LT) – Toruńska Symfonia Niepodległości (Probaltica) (premiera)
W. Kilar – Exodus

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety:
40 zł – normalny
30 zł – ulgowy

Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie:

Skip to content