Kto nie chce zobaczyć Nowego Jorku?
Opublikowano: 19 sierpnia 2018 r.Kategorie: Wystawy
Restauracja G132 przy ul. Grudziądzkiej 132 w Toruniu, od 03.09.2018 r. do 31.10.2018 r.
Autor zdjęć : Jacek Kutyba
Ja chciałem. To było jedno z moich marzeń, które spełniłem jesienią 2017 roku. W mieście wolności i różnorodności, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce spędziłem kilka tygodni. Zamierzałem zwiedzać, chłonąc miasto wszystkimi zmysłami, poznawać, ale nie fotografować.
Spacer ulicami NY to doświadczenie wielu skrajnych emocji. Wybrałem dla siebie wrażenia plastyczne, czasami banalne, ale z ukrytym pięknem, które zobaczyłem. Zapragnąłem zatrzymać je, zapamiętać, podzielić się nim z innymi, więc za aparat chwyciłem szybciej niż myślałem.
Zobaczyłem metropolię – zjawisko pełne barw, kontrastów i światła, które ześlizguje się z wieżowców, tworząc zaskakujące kształty i wrażenia. Decyzję o zrobieniu wystawy podjąłem idąc pierwszy raz w życiu Mostem Brooklińskim. Od tego momentu każda sekunda spędzona w mieście, które „należy do wszystkich”, nabrała nowego wymiaru.
Zatrzymałem w kadrze zapis obserwacji i osobistych wrażeń z pobytu, nadając im konkretne ramy. Niech ten album będzie naszym wspólnym spacerem i przypomnieniem, że życie jest po to, aby spełniać marzenia.
Zajmuję się również fotografią kolekcjonerską, aby każde z moich zdjęć, wydrukowane z gwarancją niezmiennej jakości, przez minimum 100 lat mogło cieszyć każdego, kto ceni wysokiej jakości fotografię. W ten sposób możesz mieć na własność cząstkę Nowego Yorku, który opowiedziałem dla Ciebie.
Jacek Kutyba, ur. 1966, artysta, fotograf znany z portretów osób publicznych. Ceniony za artyzm i wrażliwość portretów kobiecych. Już podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika poświęca swój czas fotografii, szczególnie zwracając uwagę na światło. Operuje nim z niespotykaną wiedzą i umiejętnością. Uważa, że fotografia powinna być blisko człowieka, służyć mu. Dlatego w 1993 roku zakłada studio projektowe, które z sukcesem łączy profesjonalną fotografię i grafikę, tworząc materiały oraz kampanie reklamowe dla znanych marek i firm. Przez ponad 17 lat gromadzi doświadczenie w zakresie projektowania, fotografii reklamowej, zarządzania projektami.
I nagroda na XIX National Art Exhibition of Photography (2009) to pierwsza z licznych nagród i wyróżnień, które otrzymują jego prace. Rok później, po indywidualnej wystawie „Efektkontrastu” (2010), podejmuje decyzję o skupieniu się tylko na fotografii.
Przez lata jest wierny portretowi, podkreślając jego siłę oddziaływania w przestrzeni publicznej. Szczególnie jego czwarta wystawa „Camouflage” (2016) pokazuje, jakie efekty daje połączenie fotografii fashion i commercial. Jest też osobistym manifestem autora przekonującego, że to, co pozwala wyróżnić się z tłumu to obrazy ciekawe, przemyślane, w których ma znaczenie każdy piksel. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Artystów Plastyków. Prowadzi warsztaty dla fotografów.