Ku Niepodległości. Zamach na wielkiego mistrza

Opublikowano: 9 listopada 2018 r.
Kategorie: Spektakle

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu, 11.11.2018, godz. 18.00


Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przygotował na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości spektakl historyczny w doborowej obsadzie aktorów toruńskich 

„Ku niepodległości.Zamach na wielkiego mistrza” to spektakl historyczny oparty o wydarzenia z roku 1330. Kiedy to Jan von Endorf, nikomu nieznany rycerz krzyżacki, dopuścił się, w Malborku, zamachu na najwyższą i najważniejszą osobę państwa zakonnego. Zabójstwo wielkiego mistrza miało miejsce 18 listopada 1330 r. Przyczyny nie są znane. Uważa się, że Endorf, zamachowiec, był chory umysłowo i to choroba popchnęła go do tego czynu. Jednakże w świetle ostatnich badań nie jest to takie oczywiste. W średniowieczu, aby ukryć prawdziwe motywy zamachów często stosowano niepoczytalność umysłową. Do tej pory szuka się przyczyn i zleceniodawców zamachu. Jedną z hipotez co do motywów zamachu na wielkiego mistrza jest ta, która opowiada, o tym, iż wielki mistrz Werner von Orseln chciał oddać przechowywany w Malborku skarb templariuszy, a to nie podobało się ówczesnym wyższym urzędnikom zakonnym. Inna hipoteza wskazuje, że zleceniodawcą zamachu mogli być Polacy…Jan von Endorf skazany został wyrokiem sądu papieskiego na dożywotnie więzienie o chlebie i wodzie. Podobno wkrótce po wyroku odzyskał wolność.Widowisko odtworzy ostatnie chwile życia wielkiego mistrza.

Uczestnicy spektaklu będą świadkami intryg frakcji zakonnych, tajemniczych morderstw, wielu pojedynków rycerskich,

Spektakl przede wszystkim będzie okazją do przeniesienia widza w czasy średniowieczne. Widowisko przekaże, w sposób lekki i przyjemny dla odbiorcy, realia epoki. Pokaże życie braci zakonnych z ich wadami i zaletami, a wszystko to będzie można obejrzeć w naturalnej scenerii ruin zamku krzyżackiego oświetlonych naturalnym światłem: świecami, pochodniami i kagankami.

Scenariusz powstał na podstawie źródeł historycznych. Autor scenariusza: Piotr Pietrucki. Spektakl odegrany zostanie przez profesjonalną grupę teatralną oraz odtwórców historycznych.

Wstęp biletowany (wg cennika zamkowego).

Skip to content