Kulturalne Lato w pełni!

Opublikowano: 3 lipca 2018 r.
Kategorie: Inne

Najróżniejsze koncerty, wystawy, warsztaty, pikniki, interaktywne spotkania i spektakle uliczne – ogrom atrakcji, które czekają na mieszkańców Torunia i turystów nie pozostawia wątpliwości, że Kulturalne Lato, pomimo pogody, trwa na dobre. Lipiec przyniesie ze sobą nie tylko spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, ale także IX odsłonę Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz porywające koncerty w ramach Sceny Letniej, ponownie usytuowanej na klimatycznej barce nad Wisłą. Pełny program letnich wydarzeń przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Początek lipca obdaruje nas dużą dawką kulturalnych wrażeń. Z pewnością uradowani będą fani imprez plenerowych, którzy uczestniczyć będą mogli w kolejnej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przypomnijmy, że ta rozpoczęła się 30 czerwca premierą spektaklu Telephone love party w wykonaniu Fundacji CircArt. Drugi pokaz obejrzeć można było na Rynku Staromiejskim 1 lipca o godz. 21:30. W lipcu jednak to nie koniec doskonałych, teatralnych wrażeń – już 14 lipca o godz. 22:00 i 15 lipca o godz. 21:30 na parkingu przy Arenie Toruń, czeka nas bowiem zachwycający spektakl „Cafe Eurøpa” w wykonaniu włoskiej grupy Ondadurto Teatro.

To będzie zdecydowanie niezwykłe przedstawienie. Występy i pokazy Ondadurto łączą użycie dużych obiektów w ruchu, machin, fajerwerków, wody, projekcji wideo i muzyki. Realizacje Ondadurto Teatro można każdego roku zobaczyć zarówno we Włoszech, jak i Niemczech, Hiszpanii, Francji, Danii, czy Rumunii, a także Chile, Meksyku, Korei Południowej i Rosji. Grupa realizowała również projekty wymiany kulturalnej w Tajlandii, Indiach i na Kubie – przybliża Przemysław Draheim, Rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

1 lipca ruszyła kolejna odsłona Sceny Letniej, która ponownie zacumuje nad Wisłą przy Bulwarze Filadelfijskim. W okresie lipca i sierpnia odbędzie się ok. 30 imprez artystycznych, edukacyjnych, muzycznych i tanecznych, co tydzień, w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Na scenie na barce w lipcu pojawią się m.in.: Youth Novels, Vanesa Hrabek, Kontrabus, Killed by car, Dubska czy Tomasz Krzemiński Trio. Oprócz tego nie zabraknie koncertów w ramach Alternatywnej Sceny Letniej – w jej ramach zagrają: Ffrancis, Hades, Barbara Wrońska i Octopussy.

Warto także pamiętać o kolejnej edycji konkursu Scena jest Wasza, podczas którego przed toruńską publicznością zaprezentują się młodzi muzycy. Stawka jest wysoka, bo zwycięzca zostanie nagrodzony możliwością realizacji profesjonalnego teledysku. Pierwszy koncert w ramach konkursu już 5 lipca o godz. 18:00. Wystąpią LEV AARONOV oraz Watson! Następny już 16 sierpnia, a swoje umiejętności pokażą Unknown Waves, Steel Drunk oraz Yevhen Kovalenko.

Kulturalne Lato 2018 — Lipiec
Pobierz afisz

Niezapomniane piosenki z największych hitów kinowych w wyśmienitym wykonaniu czołowych polskich aktorów teatralnych i musicalowych, a także uzdolniona młodzież, która walczy o laury Przeglądu Konkursowego – kolejna, IX edycja, Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej ponownie zagości w gmachu CKK Jordanki, tym razem w dniach 19 – 21 lipca. W tym roku nie tylko miłośnicy piosenki filmowej, ale także i musicali, będą zachwyceni. Tegoroczny Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej rozpocznie się 19 lipca 2018 r. o godzinie 19:00 w CKK Jordanki, występem warszawskiego Teatru Rampa, który zaprezentuje legendarny musical „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a w inscenizacji Jakuba Wociala (który wciela się w postać Jezusa) i Santiago Bello (choreografia).

Drugiego dnia Festiwalu, 20 lipca 2018 r. w godzinach 14.00 – 19.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki odbędzie się Przegląd Konkursowy, na którym zaprezentują się młodzi wokaliści, aktorzy, studenci szkół artystycznych, uczestnicy konkursów telewizyjnych poświęconych piosence, a także laureaci ogólnopolskich przeglądów piosenki. Oceniać ich będzie jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego. Piątkowy wieczór, 20 lipca 2018 r. od godziny 20:30 w CKK Jordanki w Sali Kameralnej, należał będzie natomiast do wokalistki, Izabeli Szafrańskiej, laureatki siódmej edycji Przeglądu Konkursowego i liderki zespołu El Saffron, który znalazł się w finale 6. Edycji „Must Be The Music”. Recital „Śpiewnik filmowy” będzie niezwykłym popisem artystki obdarzonej wyjątkową barwą głosu, łączącą w sobie dojrzałość z subtelną szlachetnością.

W sobotę, 21 lipca 2018 r. o godzinie 20.00 w CKK Jordanki festiwal zakończy Koncert Galowy, podczas którego usłyszymy piosenki filmowe i musicalowe w wykonaniu wyróżniających się talentem wokalnym aktorów polskiej sceny teatralnej i filmowej. Wystąpią m.in. Agata Bykowska, Karolina Micior, Emose Uhunmwangho, Michalina Łabacz, Emilia Komarnicka-Klynstra oraz Redbad Klynstra-Komarnicki, a także Jakub Wocial. Koncert poprowadzą natomiast Kacper Kuszewski i Magdalena Grąziowska. Bilety na wszystkie wydarzenia wciąż do kupienia na Bilety24 i w kasie CKK Jordanki. Więcej informacji na stronie: piosenkafilmowa.pl

Także doskonała muzyka w ramach Koncertów pod Gwiazdami umili lipcowe wieczory Torunianom. Jak co roku wystąpi plejada polskiej sceny muzycznej. W Dworze Artusa w lipcu zagra: Grupa MoCarta, Leski, a także Krzysztof Cugowski w koncercie Krzysztof Cugowski The Best Of. Natomiast pierwszy koncert odbył się już 1 lipca – Tymon Tymański wykonał piosenki legendarnej grupy The Beatles.

Myśląc o Kulturalnym Lecie w Toruniu, nie można zapomnieć o Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, który w tym roku zagości w zabytkowych wnętrzach toruńskich gmachów. Festiwal, który w swoim założeniu podkreśla niezwykłe związki muzyki i architektury, potrwa do 2 września. W programie nie zabraknie utworów amerykańskich kompozytorów, muzyki filmowej, akcentów patriotycznych i pereł muzyki polskiej czy nawet klasyków polskiej muzyki rockowej w symfonicznym wydaniu.

To jednak nie koniec kulturalnych atrakcji, na które w lipcu warto zwrócić uwagę. Bulwar Filadelfijski okaże się świetnym miejscem dla sztuki, co udowodni III edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych TERYTORIA/TERRITORIES, która odbędzie się w dniach 6 – 8 lipca. Doskonała zabawa czeka na najmłodszych, ale i nie tylko, na 4. Festiwal Pomarańczowego Cylindra – Leśne Opowieści.

Improwizacji i doskonałej gry aktorskiej nie zabraknie także na Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO!. Festiwal zagości w Dworze Artusa w dniach 20 – 22 lipca, a aktorzy z pewnością rozbawią widzów do łez. Równie ciekawie zapowiada się Festiwal Celtycki Gotyk, który 6 i 7 lipca ponownie porwie odwiedzających do irlandzkiego tańca i wprowadzi w świat celtyckiej kultury. Wielkich emocje zagoszczą natomiast na Strefie Kibica, która w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w Rosji, będzie otwarta w wybranych terminach w lipcu.

Oczywiście nie zabraknie wernisaży wystaw, spektakli, przeróżnych warsztatów, wydarzeń sportowych czy nawet półkolonii dla najmłodszych.

Cały program Kulturalnego Lata w lipcu do znalezienia tutaj: http://www.kulturalnelato.pl/lipiec/.

 


[fot. materiały organizatora]

Skip to content