Legendy toruńskie

Opublikowano: 27 czerwca 2018 r.
Kategorie: Spektakle

Teatr Baj Pomorski, 12.07.2018 (czwartek), godzina 10.00


Pozostałe spektakle w lipcu:

13.07.2018, godzina 10.00
14.07.2018, godzina 12.00

Legendy toruńskie to spektakl, który powstał z myślą o wypromowaniu przestrzeni miejskiej i tytułowych toruńskich legend. Przedstawienie nawiązuje do włoskiej komedii dell’arte i charakterystycznych dla niej postaci, jak Arlekin, Pulcinella czy Dottore. To składanka najpopularniejszych opowieści.

           

Realizatorzy:

Opracowanie tekstu, scenariusz, reżyseria: Ireneusz Maciejewski

Scenografia: Dariusz Panas

Muzyka: Michał Kowalczyk

Opieka artystyczna: Zbigniew Lisowski

Choreografia: Katarzyna Kostańska

Premiera: 9.07.2015

Czas trwania: 55 min.

Od lat: 6.

 

Obsada:

Edyta Soboczyńska

Grażyna Rutkowska-Kusa

Anna Katarzyna Chudek

Andrzej Słowik

Jacek Pietruski

 

Legendy toruńskie to spektakl realizowany w scenerii plenerowej na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Pomysł realizacji sztuki powstał z myślą o wypromowaniu przestrzeni miejskiej – celem jest ukazanie Torunia jako miasta z tradycją historyczną. Pomoże w tym aktualizacja znanych  toruńskich legend. Sztuka ta jest świetną atrakcją turystyczną, okazją do zapoznania się z lokalnymi  opowieściami, a dla wieloletnich mieszkańców Torunia możliwością odświeżenia wiadomości o rodzinnym mieście. Jak doszło do powstania Torunia? Jak romans Wisły i Baszty doprowadził do powstania nazwy miasta? Co doprowadziło do zburzenia zamku krzyżackiego? W jaki sposób tworzono recepturę najlepszych pierników na świecie i co ma z nimi wspólnego Katarzyna, córka piekarza? Jak Anioł znalazł się w herbie Torunia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zawarte są w spektaklu wyreżyserowanym przez Ireneusza Maciejewskiego.

Legendy toruńskie w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego to spektakl małej formy, wykorzystujący mobilną scenografię autorstwa Dariusza Panasa, będącą atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. Teatralny portal stanowi „ramę” obrazu, w której umieszczono oryginalne lalki.

Skip to content