Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak w Toruniu

Opublikowano: 5 listopada 2018 r.
Kategorie: Koncerty

Aula UMK, 8.11.2018 (czwartek), godz. 18:00


„Mała Rapsodia Polska” rozpocznie weekendowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Toruniu. Już w czwartek 8 listopada o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na wszystkich zgromadzonych czeka aktorsko-muzyczne widowisko – z powagą i nutą humoru. To ostatnia okazja, aby nabyć bilety na to niezwykłe wydarzenie inspirowane sztuką prof. Czesława Dźwigaja!

8 listopada o godzinie 18:00 na Auli UMK odbędzie się interesujący występ, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, stworzony przez kompozytora i pianistę Janusza Blecharza. Natchnienie dla artysty stanowiły prace innego twórcy – profesora Czesława Dźwigaja, rzeźbiarza, malarza i grafika. Malarski tetraptyk zatytułowany „Mała Rapsodia Polska”, który stał się inspiracją do stworzenia widowiska, stanowić będzie multimedialną scenografię koncertu. Skomponowana przez Blecharza muzyka wykonywana będzie na żywo przez muzyków z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którym towarzyszyć będą chór z solistką Moniką Gębalą oraz znany z seriali „Czas honoru” i „To nie koniec świata!” aktor Artur Dziurman.

Mała Rapsodia Polska” tylko z tytułu może wydawać się mała. Multimedialna oprawa na bazie prac profesora Czesława Dźwigaja, piękna muzyka wykonywana przez utalentowanych muzyków i solistów oraz liryczne towarzystwo poezji – zdecydowanie to pełnoprawne widowisko aktorsko-muzyczne. – opowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

„Mała Rapsodia Polska” ma, w zamyśle autora, stanowić świadectwo patriotyzmu i znak kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia. Widowisko ma przypomnieć odbiorcom jak istotnym wydarzeniem było ogłoszenie przed stu laty Niepodległości naszego narodu i ustanowienie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaproszona do współpracy przy projekcie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej idealnie wpasowuje się w założenia twórców, chcących dotrzeć do młodego pokolenia. Jej członkami są najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych między innymi z Polski, Nieniec, Brukseli czy Paryża – przedstawiciele młodego pokolenia muzyków. Zespół od początku swojego istnienia gości na najważniejszych festiwalach muzycznych i najsłynniejszych scenach świata.

W drugiej części koncertu toruńskiej publiczności zaprezentuje się, ze swoim autorskim repertuarem, aktor filmowy i teatralny Tomasz Karolak wraz z zespołem Pączki w Tłuszczu. Muzycy zaproponują zupełnie inne, rockowo-popowe podejście do świętowania tego niezwykłego jubileuszu, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bilety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od 22 października w kasie CKK Jordanki (Al. Solidarności 1-3) oraz w sklepie „Pamiątki pod Ratuszem” (ul. Rynek Staromiejski 1). Ceny biletów w zależności od sektora wynoszą 25 zł i 15 zł.

***

Organizatorami koncertu „Mała Rapsodia Polska” oraz Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem wydarzenia jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

[fot. materiały organizatora]

Skip to content