Mariza – koncert królowej fado

Opublikowano: 26 lutego 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kultury Dwór Artusa, 27.10.2019 (niedziela), godz. 19:00


Królowa muzyki fado Mariza wystąpi jesienią w Toruniu! Wokalistka porównywana jest do najsłynniejszych diw operowych i megagwiazd muzyki pop i rock. Zachwyci na koncercie, którego w Toruniu i regionie jeszcze nie było! Jej głos określa się jako „magiczny, diamentowy, magnetyczny”.

Artystka miała okazję współpracować z najsłynniejszymi muzykami i producentami jak Sting, Lenny Kravitz, Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Cesária Évora, Tito Paris. Każdy z jej autorskich albumów sprzedaje się znakomicie. Muzyka artystki elektryzuje i zachwyca, czego dowodem są liczne nagrody, a wśród nich Latin Grammy, czy nagroda BBC Best European World Music Artist Award. Koncerty dawała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), Theatro Grec (Barcelona), Moscow House of Music.

Muzyka Marizy przekroczyła granice Portugalii, bowiem rozsławiła fado na całym świecie. Do rozgłosu jaki zyskała przyczynił się w dużej mierze jej występ ze Stingiem na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Za sprawą swojego talentu, młoda dziewczyna z Mozambiku, wychowana w sąsiedztwie lizbońskiej dzielnicy Mouraria, rozwinęła swoją pasję w karierę pełną sukcesów. Od kiedy zaczęła śpiewać porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez, najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii.

Fado to muzyka powstała w XIX w. w dzielnicach Lizbony. To styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Ta melancholijna muzyka zaczęła przeżywać renesans od lat 90. XX w., m.in. dzięki jej uwspółcześnionej wersji wykonywanej przez Marizę. Muzyka fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Jest muzyką pełną sprzeczności, znajdziemy w niej pasję, smutek, zazdrość i żal, ale też radość i szczęście wynikające z wielkiej miłości.

Bilety:
Balkon Dolny: 129 zł
Balkon Górny i Główny: 159 zł
Sektor III: 239 zł
Sektor I i II: 289 zł
VIP: 369 zł

Bilet VIP:
najlepsze miejsca na sali
bilet kolekcjonerski
plakat koncertu
voucher o wartości 50 zł do Restauracji Artus
pakiet gadżetów

Skip to content