Medycyna, piękno i mózg w Młynie Wiedzy

Opublikowano: 5 marca 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, 6.03., g. 18:00; 8.03., g. 18:00; 11.03., g. 10:00, 12.03., g. 18:00


Zbliżający się okres w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy należeć będzie do intensywnych i ciekawych. Czeka nas wiele atrakcji związanych chociażby z Dniem Kobiet czy Tygodniem Mózgu”.

„Medyczna Środa”

W najbliższą środę odbędzie się drugie spotkanie w ramach „Medycznych Śród”. O godz. 18:00 rozpocznie się wykład dr hab. Alicji Nowaczyk poświęcony antywitaminie. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się czy jest ona sprzymierzeńcem czy wrogiem człowieka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Piękna „JaKobieta” 

W piątek (8 marca) o godz. 18:00 rozpocznie się wyjątkowy wieczór tylko dla kobiet – „JaKobieta”. To okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella Line Wellness Centrum przygotowali konsultacje, obejmujące zagadnienia z zakresu doboru ćwiczeń do wieku czy kondycji, prawidłowego wykonywania ćwiczeń fizycznych, realizowania treningów fitness, a także badanie składu ciała. Na stanowisku poświęconym zdrowej żywności będzie można spotkać się z dietetyczką. – Zaplanowaliśmy konsultacje dotyczące doboru diety i odpowiedniego odżywiania, nowych trendów w dietetyce, a także zdrowego trybu życia. Uczestniczki wieczoru zapraszamy do kawiarenki, w której będzie można porozmawiać ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii czy tatuażu – mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. 

Podczas wydarzenia specjaliści opowiedzą również o zastosowaniu laserów w upiększaniu ciała, zastosowaniu produktów kosmetycznych, leków oraz suplementów diety na włosy, skórę i paznokcie. Nie zabraknie konsultacji z zakresu zabiegów kosmetycznych poprawiających jakość i wygląd cery i zagadnień związanych z piercingiem i tatuażami, w tym związanych z możliwościami usuwania tatuażu. Panie wezmą także udział m.in. w warsztatach związanych z tajnikami makijażu, aktualnymi trendami piękna, które pomogą podkreślić urodę, zajęcia z salsy, kącik z biżuterią hand made oraz stanowisko, na którym będzie można wykonać okazjonalnego pinsa według własnego projektu. Każda z uczestniczek wieczoru otrzyma również niespodziankę od firmy Delia Cosmetics. 

Bilety w przedsprzedaży (do piątku) kosztują 30 złotych, w dniu wydarzenia 40 złotych. Można je nabyć w kasach Centrum lub poprzez elektroniczny system sprzedaży online

Mózg zdradzi swoje tajemnice

11 marca o godz. 10:00 rozpocznie się toruński „Tydzień Mózgu”. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowano interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK oraz wykłady. Wydarzenia w centrum nauki będzie trwało przez dwa dni. 

Przedpołudniowe aktywności 11 marca skierowane są do grup zorganizowanych i uczniów (powyżej 15. roku życia). Zapisy do udziału w wydarzeniu odbywają się poprzez formularz dostępny na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów dotyczących pseudonauki i neurobzdur, a także sztucznej inteligencji i przyszłości ludzkości. Studenci kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu przygotowali 18 stanowisk, na których będzie można wziąć udział w szeregu aktywności dotyczących mózgu. Na stanowiskach będzie można m.in: 

 • dowiedzieć się czym jest futuryzm, BCI – jakie są jego możliwości i jak może wpływać na przyszłość człowieka, 
 • zagrać w gry VR, w trakcie których będzie odczuwalny strach. Nie zabraknie też trudnego zadania, jakim będzie rozbrojenie tykającej bomby, 
 • rozwiązać quizy i zagadki związane z neuronaukami, 
 • pokolorować największy mózg świata, 
 • dopasować rozmiar mózgu do zwierzęcia – nie będzie jednak to takie proste, ponieważ mózgi będą wydrukowane w tej samej wielkości, a ich posiadacze w normalnej skali, 
 • dopasować wielkość czaszki i mózgu do gatunków przodków człowieka, 
 • posłuchać, co warto jeść, aby poprawić funkcjonowanie poznawcze, 
 • zobaczyć, jak poprzez wróżenie może zostać oszukany człowiek i jak oszukuje nas mózg,
 • dowiedzieć się o błędach poznawczych i pamięci, 
 • poznać mity związane z produkcjami filmowymi i dowiedzieć się jak bardzo przedstawione w produkcjach filmowych postacie kreują obraz zaburzeń zgodny z rzeczywistym przebiegiem chorób i zaburzeń psychicznych.

Udział w popołudniowych wykładach i pokazach jest bezpłatny i nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy informuje, że w trakcie „Tygodnia Mózgu” aktywności będą zlokalizowane w przestrzeni wystawy „Rzeka” i nie będzie możliwości zwiedzania interaktywnych wystaw. 

PROGRAM „TYGODNIA MÓZGU” W CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

Poniedziałek, 11 marca 

 • godz. 10:00 – inauguracja „Tygodnia Mózgu” w Toruniu
 • godz. 10:10-11:00 – wykład „Neurobzdury i pseudonauka. Jak się przed nimi bronić?” – dr Paweł Boguszewski, Instytut Nenckiego PAN w Warszawie
 • godz. 11:00-12:00 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu
 • godz. 18:00 – wykład „Wyzwania neuronauki” – dr Paweł Boguszewski, Instytut Nenckiego PAN w Warszawie
 • godz. 19:00-20:00 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu

Wtorek, 12 marca

 • godz. 18: 00 – wykład „Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości” – prof. dr hab. Włodzisław Duch, Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu
 • godz. 19:00-20:00 – interaktywne pokazy studentów kognitywistyki i psychologii UMK w Toruniu

Więcej informacji dot. programu „Tygodnia Mózgu” w Toruniu można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.

<fot. materiały organizatora wydarzeń>

Skip to content