Młyn Wiedzy z tytułem Popularyzatora Nauki 2018!
Opublikowano: 9 stycznia 2019 r.Kategorie: Inne
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z tytułem „Popularyzatora Nauki 2018”! Toruńskie centrum nauki zdobyło to prestiżowe wyróżnienie w kategorii „instytucja” w ramach 14. edycji konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce”. Gratulujemy!
– Jesteśmy ogromnie zaskoczeni przyznaniem tego tytułu. Staraliśmy się o niego trzykrotnie i potwierdza się reguła, że „do trzech razy sztuka”. Ten zaszczytny tytuł to zasługa zespołu Centrum Nowoczesności Młyn, który od 5 lat pracuje, aby jak najlepiej popularyzować i upowszechniać naukę wśród naszych gości. Cieszymy się, że statuetkę i tytuł przywieziemy do Torunia. Jesteśmy dumni z bycia „Popularyzatorem Nauki 2018”. Dziękuję wszystkim pracownikom Młyna Wiedzy, a także władzom Torunia, które kilka lat temu podjęły, jak widać, słuszną decyzję o powołaniu i wybudowaniu centrum nauki w naszym mieście. Obiecujemy nie zwalniać tempa i dalej popularyzować dokonania polskiej, europejskiej i światowej nauki. Ten tytuł to dla nas dodatkowa motywacja, aby być jeszcze lepszymi – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 140 kandydatów. Do ścisłego finału nominowano 22. Nagrodzeni zostali laureaci w finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także osoba, która otrzymała tytuł „Popularyzatora Nauki 2018”. Dodatkowo redakcja serwisu „Nauka w Polsce” przyznała pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy było kandydatem do tytułu „Popularyzatora Nauki 2018” w kategorii „instytucja”. Konkurentami toruńskiego centrum nauki były Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.
Organizowany od 2005 roku konkurs „Popularyzator Nauki” jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.
Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, dziennikarz Tomasz Rożek, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu „Nauka o klimacie”, Jan Świerkowski, twórca Instytutu B61, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.