Mobilne Centrum Nauki
Opublikowano: 8 lipca 2019 r.Kategorie: Warsztaty
Bulwar Filadelfijski, 13-14.07.2019, godz. 10:00-14:00
13 i 14 lipca zapraszamy do wspólnej zabawy nauką w ramach „Kulturalnego Lata” w Toruniu. W godz. 11:00-14:00 w okolicach barki na Bulwarze Filadelfijskim będą czekały na Was interaktywne stanowiska.
Mobilne centrum nauki
Na stanowisku będzie można skorzystać z następujących mobilnych eksponatów:
geoboard jest tablicą sensoryczną rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, jak również zręczność i koncentrację. Stanowisko służy głównie do nauki geometrii płaskiej w obszarach zagadnień związanych z powierzchnią figur, podziałem kątów, podobieństwem figur i klasyfikacją figur. Niemniej stanowisko może również służyć do poszerzania wiedzy w zakresu procentów czy nauki pisania liter.
tangram rozwija wyobraźnię geometryczną i zdolność kreatywnego myślenia, uczy koncentracji i spostrzegawczości.
anamorfozy rozwijają spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Słowo „anamorfoza” pochodzi od greckiego wyrazu anamorphosis oznaczającego – przekształcenie. Anamorfoza to celowe zniekształcenie, zdeformowanie obrazu, który można zaobserwować jako niezdeformowany poprzez np. odpowiednio wypukłe zwierciadło. W matematyce anamorfoza opisywana jest przez odpowiednią transformację współrzędnych.
znikające obrazki, stanowisko poszerza wiedzę z fizyki z zakresu optyki w tym składania barw i działania filtrów. W teatrach i na koncertach muzycznych często używa się filtrów światła. Są to kolorowe, przezroczyste szkła umieszczane na reflektorach. Przez filtr przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła. I tak na przykład przez filtr czerwony przechodzi jedynie światło czerwone. Wszystkie inne barwy są przez ten filtr pochłaniane. Na stanowisku można się przekonać jak działają kolorowe filtry i w jaki sposób można je sprytnie użyć.
Kolorowy zawrót głowy, czyli o kolorze w nauce i sztuce
Czym są kolory i barwy? Co o nich mówią chemicy i fizycy? W jaki sposób postrzegają je artyści? Jak powstają i czy każdy z nas sam może sam je stworzyć? Przyjdź i przekonaj się sam! Na naszym stanowisku będziecie mieli okazję do wcielenia się zarówno w rolę naukowca jak i artysty. Przygotowaliśmy szereg eksperymentów, które pomogą Wam zrozumieć jak powstają kolory i dlaczego w ogóle one istnieją. Oprócz eksperymentów, pokażemy Wam jak możecie stworzyć własne barwy, będziecie mieli także okazję, by za ich pomocą, stworzyć swoje dzieło sztuki.
Inwazja owadów
Co lata na niebie wieczorami? Co chodzi po liściach lub ucieka w trawie? Prawdziwa letnia inwazja. Najwięcej owadów zaczyna wychodzić z ukrycia popołudniami i wieczorami. Wplątują się we włosy, wchodzą za koszule. Sieją panikę. Może czas się z nimi oswoić. Czy jest się czego bać? Chcemy pokazać najbardziej typowe gatunki owadów towarzyszących nam w trakcie letnich wieczorów. Goście będą mogli przyjrzeć się im z bliska używając pudełek do obserwacji owadów czy mikroskopów stereoskopowych, a nawet dotknąć. Większość z nich tak jak guniaki czerwczyki – mimo iż zachowują się głośno – wcale nie są groźne i nie należy ich zwalczać środkami chemicznymi.
Bańki mydlane
Podczas wakacji nie może zabraknąć gigantycznych baniek mydlanych. Pokażemy, że można tworzyć nietypowe kształty, niekoniecznie w formie kuli. Będzie to świetna szansa na ciekawą zabawę kolorowymi formami, które wywołują uśmiech zarówno na twarzach dzieci jak i dorosłych.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.