Najmniejszy Bal Świata

Opublikowano: 28 maja 2018 r.
Kategorie: Spektakle

Teatr Baj Pomorski, 01.06.2018 9:30


Jak sobie poradzić z dziecięcym buntem? Jak uczyć dzieci trudnej sztuki przepraszania i dziękowania? W jaki sposób wytłumaczyć dziecku, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka?

Realizatorzy:
Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Jan Polivka
Muzyka: Piotr Klimek
Wokal: Maria Dąbrowska
Reżyseria obrazu: Marcin Klawiński
Operator obrazu: Wojciech Budny
Montaż klipów: Krzysztof Parda
Premiera: 5.02.2012
Czas trwania: 70 min.
Od lat: 6.

Obsada:
Tomasz Pomagalski (Pan Prezenter) – Krzysztof Grzęda
Kazimierz Król – Andrzej Korkuz
Matylda Król – Grażyna Rutkowska-Kusa
Migawka Król – Dominika Miękus
Rurek Pokurcz – Krzysztof Parda
Pani, której nie będzie widać – Edyta Łukaszewicz-Lisowska

Jak sobie poradzić z dziecięcym buntem? Jak uczyć dzieci trudnej sztuki przepraszania i dziękowania? W jaki sposób wytłumaczyć dziecku, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka? Główna bohaterka przedstawienia, Migawka, odbywa podróż inicjacyjną, podczas której uczy się trudnej sztuki panowania nad swoimi emocjami, przede wszystkim zaś szanowania drugiego człowieka, okazywania mu uczuć i empatii.

Przedstawienie zostało pomyślane jako program telewizyjny o nazwie „Najmniejszy Bal Świata”, w którym toczy się rozmowa o „trudnych” dzieciach. Pomysł na toruńską inscenizację różni się od tekstu dramatu, dlatego też jego autorka Malina Prześluga zgodziła się go zmodyfikować tak, by opowieść o Najmniejszym Królestwie Świata współgrała z realiami programu telewizyjnego. W ten sposób Pan Przechodzień stał się Panem Prezenterem, a rodzina królewska przeobraziła się w polską rodzinę o nazwisku Król.

Zapraszamy Państwa na pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi (przede wszystkim blue box) i filmowymi. Nad spektaklem pracowali artyści teatru dla dzieci, których cechuje szalona wyobraźnia i jednoczesne poważne traktowanie młodego widza: Malina Prześluga, której dramaty zaczynają się cieszyć coraz większym powodzeniem, oraz Paweł Aigner znany w Toruniu z takich przedstawień, jak choćby „Na Arce o ósmej” czy „Pinokio”.

Skip to content