Nasze początki na Antarktydzie – spotkanie z R. Czajkowskim

Opublikowano: 27 listopada 2018 r.
Kategorie: Spotkania

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika ul. Franciszkańska 9, 04.12.2018 (wtorek), godz. 17.00  


„Nasze początki na Antarktydzie” – spotkanie z Ryszardem Czajkowskim – podróżnikiem, polarnikiem, dziennikarzem, reporterem, członkiem The Explorers Club. Muzeum Podróżników im. Tony’eg Halika w Toruniu, 4 grudnia 20I8, g. I7.00, wstęp wolny.

Ryszard Czajkowski to podróżnikiem-legenda, który z kamerą filmową i aparatem fotograficznym był na wszystkich kontynentach. W latach 1976 – 1978 był uczestnikiem dwóch pierwszych polskich wypraw naukowych na Antarktydę i współbudowniczym stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Jako pierwszy w Polsce zastosował radar do badań geofizycznych.

Ryszard Czajkowski pracował w Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych, a następnie Telewizji Edukacyjnej TVP. Autor programów telewizyjnych „Przez lądy i morza” oraz kilkudziesięciu filmów podróżniczych ze swych wypraw. 

Na spotkaniu w toruńskim Muzeum Podróżników Ryszard Czajkowski w fascynujący sposób opowie o Antarktydzie, zdaniem podróżnika – najpiękniejszym miejscu na świecie. Każda kolejna wyprawa na ten kontynent była dla niego nieustannym pasmem radości. „Krajobraz Polarny jest bardzo różnorodny, zmienia się w czasie i przestrzeni. W każdej godzinie i po każdym kilometrze widzimy zaskakujące zmiany. Inne położenie słońca, inny układ chmur pozwala na stale odkrywanie nowych widoków. Pozornie monotonny lodowiec ma nieomal każdego dnia inne oblicze. Nawet powtarzane w tych samych miejscach żmudne pomiary pozwalają oglądać stale zmieniający się świat – mówi Ryszard Czajkowski . 

Podczas spotkania podróżnik zaprezentuje dwa swoje filmy: „ Notatki z Antarktydy” i „Arctowski” – film z budowy stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w 1977 roku.

Skip to content