Niepodlegli 18-18: czytania performatywne i debata

Opublikowano: 27 listopada 2018 r.
Kategorie: Spotkania

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 02.12.2018 (niedziela), godz. 16.00


Co wiemy na temat stosunków polsko-litewskich? Jak mówić i pisać o często skomplikowanej historii? Jaką rolę odgrywa współczesny dramat w opowiadaniu o relacjach pomiędzy Polakami i Litwinami?

2 grudnia zapraszamy na czytania performatywne dramatów: „Niepodległe 18-18” Martyny Wawrzyniak i „Przenikania” Matasa Vildžiusa.

Teksty są efektem warsztatów dramaturgicznych „Niepodlegli 18-18”. Zorganizował je Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wspólnie z litewskim Teatrem Dramatycznym im. Juozasa Militnisa w Poniewieżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Do udziału w projekcie zaproszono dramaturżki i dramaturgów z Polski i Litwy. Efektem warsztatów są autorskie teksty na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i odzyskania niepodległości przez oba kraje w roku 1918. 

Po czytaniach, o godz. 19.00, odbędzie się debata, której gościem będzie litewski historyk Laurynas Vaičiūnas.

Scena na zapleczu

2 grudnia (niedziela) 2018 r.

godz. 16.00 – Martyna Wawrzyniak „Niepodległe 18-18”

godz. 17.30 – Matas Vildžius „Przenikania”

Wejściówki w cenie 5 zł można odbierać w Biurze Obsługi Widzów od 26 listopada.

godz. 19.00

Debata „Teatr i historia. Relacje polsko-litewskie w dramacie współczesnym”.

Wstęp wolny

Czytanie i debatę dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Martyna Wawrzyniak – Studentka V roku WRD w PWST w Krakowie, specjalność: dramaturg teatru. Asystowała przy spektaklu dyplomowym IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie ,,Amok. Pani Koma zbliża się! ” w reżyserii Marcina Libera. Zrealizowała czytanie performatywne tekstu Scaby Szekely’ego ,,Czy lubicie banany, towarzysze?” w Teatrze im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Członkini i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej PWST Kraków (pod opieką pedagogiczną Igi Gańczarczyk; projekty realizowane: „archiwum//lab.”, „Inny Teatr”).

Matas Vildžius – Litewski scenarzysta i dramatopisarz, student II roku scenariopisarstwa w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Autor m.in. scenariusza do filmu „Retrieve independence“ (reż. S. Baradinskas) oraz sztuki „Įsiliejimai“. Obecnie pracuje nad swoją drugą sztuką 

„Alice”.

Laurynas Vaičiūnas – Od 2013 dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Kasztelan Zamku na wodzie w Wojnowicach, animator kultury. Absolwent School of Slavonic and Eastern European Studies University College London.

Skip to content