O designie inspirowanym ludowością w Wozowni

Opublikowano: 30 marca 2018 r.
Kategorie: Inne

Galeria Sztuki „Wozownia”, 10.04.2018, g. 17:30


Galeria Sztuki „Wozownia” zaprasza na wykład prof. Piotra Korduby, w którym poruszone zostaną kwestie polskiego wzornictwa inspirowanego ludowością. Czy elity wymyśliły ludowość? O tym będzie można przekonać się we wtorek 10 kwietnia o g. 17:30. Wstęp wolny!

„Zajmiemy się refleksją nad projektem o przeszło stuletniej już metryce, skutkiem którego polska ikonosfera, wnętrzarstwo i wzornictwo, a także ubiór były naznaczone wyrobami, w których w różnych stopniu odbijała się kultura polskiej wsi. O tym, na jakich zasadach i w jakim zakresie się to dokonywało, decydowali artyści, specjalistyczne komisje ocen, wytwórcy, a niekiedy potrzeby i gusta klientów. Czasem były to więc wyroby unikatowe, a innym znów razem wręcz seryjnej produkcji, ale zawsze przeznaczone do sprzedania/kupienia w mieście i to nie tylko pod szyldem słynnej Cepelii”.

Piotr Korduba

 

dr hab. Piotr Korduba, prof. UAM – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii architektury mieszkalnej, kulturze zamieszkiwania, rzemiośle artystycznym i designie. Autor m.in. książki „Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego” (Warszawa 2013), która była jego rozprawą habilitacyjną.

 

Polskie wzornictwo inspirowane ludowością, czyli jak elity wymyśliły ludowość – wykład prof. Piotra Korduby

10.04.2018 (wtorek), godz. 17.30

wykład w ramach cyklu „Projekt dla…” / koordynacja: Natalia Cieślak

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6

wstęp wolny

Cykl „Projekt dla…” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

logo Miasta Toruń

[fot. materiały organizatora]

Skip to content