Obrazy dla umiejącego patrzeć

Opublikowano: 1 stycznia 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Dwór Artusa 08.01-31.01.2019


O wystawie:

Tytuł wystawy Obrazy dla umiejącego patrzeć, której autorem jest Wojciech Kapelański, brzmi zagadkowo. Przecież patrzymy i dostrzegamy to co istotne. Ale czy na pewno? Prace prezentowane w Galerii Dworu Artusa są na swój sposób odbiciem naszego najbliższego otoczenia. Przedstawiają materialność inspirowaną wytworami ludzkich rąk. Co nie oznacza, że znajdziemy tu banały, ale raczej alegorie rzeczywistości bliskiej i lokalnej, przez to bardzo uniwersalnej i ogólnoludzkiej. Jednocześnie prace te, można powiedzieć, że są poglądem jaki autor miał na kulturę oraz sztukę.

O autorze:

Wojciech Kapelański, urodził się w Gniewkowie na Kujawach w 1944 r., studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. W latach 1971–1984 był pedagogiem tejże uczelni. Od 1985 r. do 1993 r. przebywał na emigracji w Kanadzie. Po powrocie intensywnie tworzył. Zmarł w 2018 r.

Wojciech Kapelański malował, rysował, projektował, okazjonalnie pisał o sztuce. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Współpracował z wytwórnią filmów animowanych, studiami graficznymi i architektonicznymi.

Skip to content