ONLY ONE wernisaż | Festiwal Marszu Równości w Toruniu

Opublikowano: 3 września 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Kultury Dwór Artusa, 19.09.2019 (czwartek), godz. 18.00


Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii powstałych podczas wyjątkowej sesji. Osoby biorące w niej udział miały za zadanie wybrać tylko jeden element odzieży, w którym zostały sfotografowane (stąd ONLY ONE – „tylko jeden”). Powstały niezwykłe, osobiste portrety skupiające się na problemie tożsamości oraz pięknie naturalnego ciała.

Podczas wernisażu będzie można zakupić KALENDARZ na 2020 rok z fotografiami wszystkich uczestników.

WERNISAŻ godz. 18:00 | 19 września | Dwór Artusa

O PROJEKCIE:

Odzież to ważna część naszej kultury. Strój z kulturą splątane są w ich nieustającej ewolucji, zmianie i konceptualnym rozwoju. ONLY ONE jest projektem artystycznym, w którym artysta porusza się pomiędzy dokumentacją a modą. Cassinoni próbuje przedstawić osobę, poprzez wybory, które ona podejmuje. W codziennym życiu łączymy różne elementy odzieży, aby zbudować naszą tożsamość, ale tutaj musimy wybrać tylko jeden. To ograniczenie wymusza bardziej świadomą decyzję.

Mniejszości społeczne, a w tym kontekście zwłaszcza mniejszość LGBTQ+, używają stroju do maskowania tych elementów osobowości i tożsamości, które nie są akceptowane. Powtarzające się stereotypy na temat mniejszości seksualnych, szkodliwe komentarze, obraźliwe slogany tworzą wzór, według którego buduje się strój osoby „żyjącej w szafie”.  Codziennością jest unikanie elementów odzieży, które mogą „zdradzić” lub „ujawnić” tożsamość seksualną lub orientację, które są uznawane za „niedopuszczalne” w danym społeczeństwie lub środowisku. Funkcjonujący stereotyp tożsamości płciowej wyrażonej poprzez kolor potęguje binarność kobiecości (jak różowy) i męskości (jak niebieski) i określa dopuszczalne ramy ubioru.

Nasza droga do świadomej akceptacji i manifestacji siebie w społeczeństwie zaczyna się od tak zwanego „wychodzenia z szafy”, emancypacji od ukrywania własnej orientacji i tożsamości poprzez przełamywanie stereotypów i „norm” narzuconych przez heteronormatywną większość. Gdy proces ten się rozpocznie, odwaga pokazania się staje się narzędziem demonstracyjnym do zwalczania stereotypów.

Świadomość lub jej brak w wyborze stroju i tworzeniu własnego „ja” jest codziennym elementem naszego życia w społeczeństwie. ONLY ONE zmusza nas zatem do głębszej analizy i refleksji nad tym wyborem i zderzeniem z naszym własnym „ja”.

ONLY ONE jest projektem w toku. Rozpoczęty w 2013 r. w Dublinie, podróżował do Barcelony w 2014 i 2015 oraz gościł w Madrycie w 2016 roku. Do tej pory uczestniczyło w nim ponad 150 osób, a założeniem jest kontynuacja projektu w różnych miastach na całym świecie.

ONLY ONE, Patricio Cassinoni https://www.patriciocassinoni.com/only-one.html

współorganizacja: Fundacja Studio M6

Skip to content