Orient Express – Perski skarb w Toruniu

Opublikowano: 25 lutego 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, 28.02.2019 (czwartek), godz. 17.00


To już trzecia odsłona dobrze znanego cyklu – Orient Express.

W tym roku spotkania z kulturą arabską skupiać się będą wokół szeroko rozumianej sztuki. Nasi goście zaprezentują bogactwo tamtejszej architektury, sztuki zdobnictwa (arabskie mozaiki) oraz sztuki użytkowej. Opowiedzą z pewnością o wielu innych artystycznych aspektach sztuki orientalnej.
Nie zabraknie też wykładów na temat komunikacji czy sztuki kulinarnej!

Podczas drugiego spotkania wyruszymy w orientalną podróż po Polsce. Niewielu mieszkańców Torunia wie, że jeden z najciekawszych rękopisów perskich w Polsce znajduje się w Bibliotece Głównej UMK.

Prowadzenie:  dr Magdalena Ginter-Frołow.

Kuratorka kolekcji islamskiej – Bliski Wschód i muzułmańska Azja Centralna, historyk sztuki doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (na podstawie rozprawy „Miniatury perskie z rękopisów perskich w zbiorach polskich”). Autorka wystaw poświęconych sztuce muzułmańskiej i recepcji sztuki azjatyckiej przez artystów polskich. Interesuje się problemami digitalizacji zbiorów muzealnych i procesem ich udostępniania. W 2006 roku prowadziła badania w Iranie w ramach stypendium Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. W 2015 uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wstęp wolny!

Skip to content