Pavel Sterec w ramach Mikrorezydencji!

Opublikowano: 22 października 2018 r.
Kategorie: Spotkania

Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2 w Toruniu, 5.11.2018, g. 19.30


Kulturhauz zaprasza na  otwarcie mikrorezydencji #2, połączone ze spotkaniem z rezydującym w dniach 4-12.11.2018 r. w Kulturhauz, Pavlem Sterecem, jak również prezentacją jego ostatnich działań, łączących w sobie sztukę zaangażowaną publicznie z aktywizmem. Artysta przedstawi metodologię pracy ze studentami Akademii Sztuki w Brnie, działania w ramach Klimakemp 2018 oraz kilkumiesięcznego pobytu twórczego w Bratysławie. 

Prezentacja twórczości Pavla Stereca stanowić będzie wprowadzenie do projektu rezydencyjnego w Toruniu, który stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o zasięg, wpływ oraz poziom „internalizacji” oficjalnych dokumentów polityki kulturalnej miasta. Łącząc w sobie mapowanie z alternatywną turystyką oraz gry losowe z mnemotechniką, artysta postanowił namówić do zapamiętania fragmentów ww. dokumentu zainteresowanych mieszkańców z różnych dzielnic Torunia. Uczestnicy spotkania zostaną tym samym zaproszeni do współtworzenia projektu razem z artystą. Po kilku miesiącach Pavel planuje „rewizytę”, podczas której porówna efekty działania i odtworzy publicznie treść dokumentu wraz z zaproszonymi gośćmi.

 

BIO/ Pavel Sterec – mieszka i pracuje w Pradze oraz Brnie, w Republice Czeskiej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (AVU). Jego prace łączą w sobie wideo, performans, obiekty, instalacje oraz fotografię. Bazująca na reaserchu praktyka Pavla Stereca koncentruje się na spotkaniach społecznych, które przemienia na konceptualne instalacje. Jego prace przetwarzają kody kulturowe oraz zdarzenia ze świata natury w celu stworzenia komentarza i zaangażowanego krytycyzmu wobec społecznego i politycznego status quo.

  

Mikrorezydencje w Kulturhauz

 

Korzystając z potencjału alternatywnej turystyki, tegoroczna edycja mikrorezydencji w Kulturhauz stworzy nowe możliwości uczestnictwa w kulturze w Toruniu. Wątkiem przewodnim będzie spekulacja na temat przyszłości. Poprzez serię performansów, prezentacji, mapowania, spacerów oraz wydarzeń muzycznych, program mikrorezydencji skontekstualizuje środowisko kulturalne Torunia i otworzy je na artystów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Kurator projektu: Krzysztof Gutfrański (ur. 1982) – polski kurator, artysta i badacz, mieszkający i pracujący pomiędzy Toruniem, Warszawą i Belo Horizonte (BR). Jego kontekstualna praktyka badawcza obejmuje i łączy ze sobą kwestie zaangażowania społecznego, ekonomii symbolicznej i skutków transformacji kapitalistycznych. Gutfrański pracował w działach kuratorskich różnych instytucji: CSW w Toruniu, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” i CSW U-jazdowski w Warszawie oraz jako badacz wiodących polskich i brazylijskich organizacji non-profit. W latach 2010-2015 był redaktorem naczelnym Alternativa dla Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, a obecnie pełni tę samą rolę w Obiegu Kwartalnym w CSW U-jazdowski w Warszawie (http://obieg.u-jazdowski.pl/).

Działanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

Działanie realizowane w ramach projektu Zakład Turystyki Alternatywnej, współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[fot. materiały organizatora]

Skip to content