Pieśni Solidarności na 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce

Opublikowano: 26 maja 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Rynek Staromiejski, 31.05.2019 r. (piątek), godz. 18.00


Utalentowani wokaliści, największe utwory znanych bardów Solidarności i podniosła okazja – już w piątek, 31 maja, o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim usłyszymy niezwykły, plenerowy koncert „Pieśni Solidarności”. To wszystko w ramach zbliżającej się 30. rocznicy wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Wstęp wolny!

Już w piątek, 31 maja, o godz. 18:00 – na kilka dni przed tak ważną dla polskiej demokracji datą – odbędzie się specjalny koncert, który uświetni 30 rocznicę wolnych wyborów czerwcowych. Na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim usłyszymy koncert pn. „Pieśni Solidarności” w wykonaniu zespołu Sonanto.

Wokalno-aktorskie widowisko „Pieśni Solidarności” opowiada o NSZZ „Solidarność” – jej początkach, codziennym, opozycyjnym życiu, dramacie Stanu Wojennego oraz ostatecznym zwycięstwie w walce z reżimem. W programie koncertu znajdą się pieśni związane z tym wielkim ruchem społecznym – także te, które po latach stały się symbolami tego okresu historii Polski. Artyści przypomną utwory autorstwa najbardziej znanych bardów ruchu – Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Macieja Pietrzyka czy Jana Pietrzaka.

„Mury”, „Piosenka dla córki” czy  „Róbmy swoje” to utwory nie tylko doskonale znane, ale także niosące ze sobą szczególny ładunek emocjonalny. Pieśni „solidarnościowych” bardów w aranżacji na pianino, sekcję rytmiczną oraz kwartet smyczkowy, a w wykonaniu uzdolnionych solistów z pewnością będą powodem do wzruszeń i zadumy. – przybliża Przemysław Draheim, wicedyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

O szczególną oprawę wykonywanych utworów zadba zespół wokalno-aktorski „Sonanto”. Obecnie tworzy go kilkanaścioro wokalistów, śpiewających aktorów oraz instrumentalistów. Członkami zespołu są absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Wokalno-Estradowego ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Wśród nich aktorzy teatrów muzycznych a także profesjonalni instrumentaliści. Dodatkowo koncert wzbogacony zostanie o ukazanie historycznego kontekstu powstania prezentowanych utworów.

Wstęp wolny! Podczas koncertu dostępne będą miejsca siedzące.

Skip to content