Pik Dybowskiego. Spotkanie z Kapitanem i Admirałem

Opublikowano: 14 października 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Książnica Kopernikańska w Toruniu, ul. Słowackiego 8, 22.10.2019 (wtorek), godz. 18.00


Szymon Przebinda i Eryk Krysowski, czyli duet podróżniczy Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał, opowiedzą o swojej ostatniej zimowej ekspedycji, której celem było zdobycie i nadanie nazwy administracyjnej najwyższemu szczytowi gór Momskich, które są położone w północno-wschodniej Jakucji.

Jeśli nazwa – „Pik Dybowskiego” (na cześć Benedykta Dybowskiego, wybitnego polskiego badacza Syberii) – zostanie zaakceptowana przez centralę Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, będzie to pierwszy przypadek nadania nazwy obiektowi geograficznemu przez obcokrajowców na terytorium Federacji Rosyjskiej. Projekt ten wspierają: irkucki i jakucki odział Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Badań nad Skorupą Ziemską w Irkucku oraz Rosyjska Akademia Nauk w Sankt Petersburgu. 

Podczas spotkania w Książnica Kopernikańska w Toruniu poznamy również książkę Siergieja Obruczewa o ekspedycji w Góry Czerskiego „W nieznanych górach Jakucji”.

Wyprawie przewodniczył autor dzieła – rosyjski  geolog, geograf i podróżnik posiadający polskie korzenie. Jego relacja z tej podróży ukazywała się w latach 20. w ówczesnych gazetach, a pierwsze wydanie książkowe dopiero w roku 2019. Próżno szukać tej książki w Polsce. Podróżnicy, którzy podczas tegorocznej ekspedycji pokonali część trasy Obruczewa, zamierzają ją przetłumaczyć na język polski.

Skip to content