Pikunikku w Książnicy. Rodzinne spotkanie z Japonią

Opublikowano: 13 czerwca 2018 r.
Kategorie: Spotkania

Książnica Kopernikańska w Toruniu, 16 czerwca (sobota), godzina 12.00-20.00


Zapraszamy do udziału w rodzinnym pikniku (po japońsku pikunikku) z kulturą i historią Japonii. Przygotowaliśmy sporo atrakcji.

Zaczniemy o godz. 12 od spotkania z Wojciechem Kalinowskim. Znany toruński trener sztuk walki, popularyzator kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni będzie gościem biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. Tytuł spotkania: Gaijin na ulicy.

Gaijin to po japońsku cudzoziemiec, obcokrajowiec, dosłownie – „człowiek z zewnątrz”. Tym określeniem Japończycy nazywają białych gości z Zachodu. W ubiegłym roku przez kilkanaście dni takim gaijinem z Polski był właśnie Wojciech Kalinowski. Torunianin spędził w Japonii prawie dwa tygodnie i jak przyznaje była to wyprawa jego życia. W tym czasie odwiedził Tokio, Kamakurę, Kioto, Narę, Hiroszimę i Miyajimę. Z podróży do Japonii przywiózł kilkaset zdjęć. A fotografował prawie wszystko: ludzi, ulice, budynki i budowle, parki, świątynie… Specjalnie dla Książnicy Kopernikańskiej wybrał 50 najciekawszych fotografii. Można je oglądać w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23.  Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 08 69.

Wojciech Kalinowski – nauczyciel, trener judo, instruktor karate, a poza tym animator kultury i działacz społeczny. W latach 1994-2012 organizował w Toruniu Dni Kultury Japońskiej, a od 1994 do 2016 Festiwal Budo. Należy m.in. do Japan Karate Association i Bu Jutsu Kan (ken-jutsu). Jest sędzią Polskiego Związku Judo i znawcą sumo. Zajmuje się historią Japonii XIX i XX wieku (epoki Meiji, Taisho i Showa). Kieruje stowarzyszeniem Japan Promotion: http://wojciechkalinowski.com.pl

Po spotkaniu z Wojciechem Kalinowski zapraszamy do siedziby Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Tutaj od godz. 14 takie oto atrakcje:

•    rodzinne origami – warsztaty dla małych i dużych;
•    nauka podstaw języka japońskiego – najczęściej używane zwroty i wyrażenia, intonacja, ciekawostki językowe;
•    kiermasz książek japońskich – Wydawnictwo TAKO oraz Księgarnia PWN (godz. 14-18);
•    gry planszowe o tematyce japońskiej, turniej w grę Gejsze (godz. 15-19);
•    wystawa japońskich przedmiotów codziennego i niecodziennego użytku (przez cały czas trwania imprezy);
•    głośne czytanie baśni i mitów japońskich (godz. godz.15-16);
•    wykład na temat kultury Japonii (godz. 16-17);
•    pokaz japońskich sztuk walki (godz. 17-18);
•    spotkanie z Joanną Bator (godz. 18).

Joanna Bator  – pisarka, felietonistka, autorka m.in. „Wyspy łzy”, „Roku Królika” i uhonorowanej Nagrodą Literacką „Nike” powieści „Ciemno, prawie noc”. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu pisarki w Kraju Kwitnącej Wiśni była książka „Japoński wachlarz”(2004, 2011). W 2013 wydała zbiór esejów i felietonów „Rekin z Parku Yoyogi”. W Japonii spędziła w sumie 4 lata. Podczas spotkania w Książnicy zaprezentuje swoją pierwszą „w pełni japońską” powieść – „Purezento”.

„Purezento” (po japońsku prezent) to poruszająca historia straty i miłosnej odnowy rozgrywająca się w scenerii współczesnej Japonii. Podróżując wraz z główną bohaterką, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest w „Purozento” kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.

Patronat honorowy: Ambasada Japonii w Polsce.

Fot. Adrian Błachut

Organizatorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Skip to content