Płomienie – pokaz przedpremierowy

Opublikowano: 18 grudnia 2018 r.
Kategorie: Film

Kino Centrum w CSW Toruń, 27.12.2018 (czwartek), godz. 17.20


Koreański kandydat do OSCARA 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest nowym filmem wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee, który specjalnie dla tego projektu powrócił z emerytury. 

W jednej z głównych ról występuje gwiazda serialu „The Walking Dead” – Steven Yeun. 

Film prezentowany był w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę FIPRESCI. Został przez krytyków najwyżej ocenionym w historii festiwalowego pisma Screen Daily filmem, i otrzymał 3,8 punktów na 4 możliwe.

Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego. Film jest także wyraźnym ukłonem w kierunku Williama Faulknera, który w 1939 roku również napisał opowiadanie zatytułowane “Spalenie stodoły”. Reżyser wraz ze współscenarzystą Jung-mi Ohem, z którym zwykle pracuje, wpletli w tę z pozoru nieskomplikowaną opowieść wiele różnych podtekstów i subtelnych aluzji do obu opowiadań.

Marzący o karierze pisarza Jong-so, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi (Jeon Jong-seo), która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary – aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=aVlTyq6f0Rg

NAGRODY I FESTIWALE:

Koreański kandydat do OSCARÓW 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Konkurs Główny, NAGRODA FIPRESCI, Nagroda Specjalna za scenografię „Vulcain de L’Artiste-Technicien”

2018 – ICS Awards – ICS Cannes Award

2018 – Nagrody Wielkiego Dzwonu, koreański odpowiednik Oscarów – najlepszy film (nagroda główna), nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia

2018 – Buil Film Awards, Korea Południowa – najlepszy reżyser (nagroda główna), najlepsza muzyka (nagroda główna), nominacje: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy ADANA – najlepszy film zagraniczny (nagroda główna)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów Manaki Brothers – Golden Camera 300 (nagroda główna)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Adelajdzie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 – Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges – Konkurs Główny

2018 – World Cinema Festiwal Filmowy w Amsterdamie – Konkurs Główny

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy NOWE HORYZONTY

2018 – Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI

SYLWETKA REŻYSERA:

Chang-dong Lee– urodził się 4 lipca 1954 roku w Daegu w Korei Południowej. W 1983 debiutował jako powieściopisarz, zaś sześć lat później rozpoczął karierę filmową jako scenarzysta i asystent reżysera Kwang-su Parka przy filmie „To The Starry Island”. W 1997 roku po raz pierwszy stanął samodzielnie za kamerą, realizując kultową dziś „Zieloną rybę”. Z kolejnym w filmografii „Miętowym cukierkiem” został zaproszony do sekcji Directors Fortnight festiwalu w Cannes, zaś w Karlowych Warach film otrzymał aż trzy statuetki, w tym specjalną nagrodę Jury, współdzieloną z „Dużym zwierzęciem” Jerzego Stuhra. Trzeci film Lee, „Oaza”, miał premierę podczas MFF w Wenecji, gdzie zdobył wyróżnienie dla najlepszego reżysera oraz nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla najlepszej aktorki So-Ri Moon. Czwarty film, a pierwszy po ustąpieniu ze stanowiska ministra kultury Korei Południowej, „Sekretne światło”, trafił do Konkursu Głównego w Cannes, zdobywając uznanie krytyków, a także nagrodę dla najlepszej aktorki Do-yeon Jeon. Film numer pięć – „Poezja” – ponownie prezentowany na Lazurowym Wybrzeżu, przyniósł z kolei twórcy statuetkę za scenariusz oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Niedługo potem Lee zapowiedział przejście na emeryturę. Informacje o jego powrocie za kamerę od dłuższego czasu elektryzowały fanów, aż w końcu się potwierdziły: „Płomienie”, luźna adaptacja opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego, po pokazie premierowym w Cannes spotkał się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem krytyków i został uhonorowany FIPRESCI.

Filmografia:

2018 Płomienie / Beoning

2010 Poezja / Shi

2007 Sekretne światło / Milyang

2002 Oaza / Oasiseu

1999 Miętowy cukierek / Bakha satang

1997 Zielona ryba / Chorok mulkogi

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Skip to content