„Po drugiej stronie” otwarcie wystawy malarstwa i fotografii Zygmunta Drońskiego

Opublikowano: 19 marca 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Galeria Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ul. Gagarina 30/34, 20.03.2019 (środa), godz. 13.00


Otwarcie wystawy: 20.03.2019 godz. 13.00
Czas trwania wystawy: 20.03 – 7.04.2019

Kurator wystawy: Kazimierz Rochecki

Moja droga artystyczna to przenikające się nawzajem malarstwo i fotografia.  W twórczości poszukuję duchowych przestrzeni, które trudno mi jest do końca zrozumieć, które są ukryte w mojej podświadomości. Czasami są to wspomnienia, chociaż częściej sięgam do tajemnic, które wykraczają poza realny, materialny świat.  Pragnę, aby formalna- zewnętrzna strona obrazu (która jest dla mnie bardzo ważna), była zaproszeniem do odkrywania i zgłębienia tego co tylko przeczuwamy – nowych bytów i przestrzeni, które nie poddają się racjonalnej percepcji.   Próbuję zgłębić te tajemnice, ukazać. że istnieją i że można ich doświadczać bez konieczności zrozumienia.

Malarstwo jako podstawa mojej twórczości jest dopełniane przez fotografię. Robiąc zdjęcia używam innego narzędzia, zamieniam pędzel na obiektyw, ale to tylko zamiana techniczna.

Blejtram z zamalowanym płótnem z formalnego punktu widzenia abstrakcyjny, jest dla mnie nośnikiem emocji trudnych do zwerbalizowania. To sposób opowiadania o tym co trudno jest ubrać w obrazy i słowa.  Przedstawiająca i dość realistyczna fotografia, zapisująca umykającą chwilę, nastrój, jest ze mną mocno związana emocjonalnie – to moje przemyślenia, odszukane w pamięci wspomnienia. Często jest próbą osobistego rozliczenia się z przeszłością, zamknięcia w kadrze pewnego okresu życia.

Zygmunt Droński

Biogram:

Zygmunt Droński studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1979r. w pracowni doc. Barbary Steyer. W 1990 r. został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Przewód doktorski w 1996r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, habilitacja w 2007r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.   Obecnie pracuje na etacie profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku   i pracownie dyplomowe. W latach 2010-2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.

W 1996r. zamieszkał na stałe w pod olsztyńskiej wsi, co miało znaczący wpływ na charakter jego twórczości mocno związanej z regionem warmińsko-mazurskim.

Autor 35 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Organizator i uczestnik licznych plenerów, warsztatów, konferencji.

Skip to content