Polskie głosy – Tu i teraz

Opublikowano: 28 lutego 2018 r.
Kategorie: Koncerty

CKK Jordanki, 06.04.2018, g. 19:00


Polskie głosy to muzyczna prezentacja osiągnięć kompozytorskich współczesnych twórców, ze specjalnym naciskiem na współpracę ze środowiskiem kompozytorskim naszego regionu.
W trakcie weekendu 6-8 kwietnia zabrzmią dwa koncerty – symfoniczny i kameralny – oba poświęcone polskiej muzyce współczesnej, która, mamy nadzieję, ukazując swój wielowymiarowy i wielowątkowy obraz zapisze się w pamięci wszystkich uczestników wydarzenia.

Wystąpią:
Michał Szymanowski – fortepian
Szymon Bywalec – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
Maciej Bałenkowski – Comets
Włodek Pawlik – II Koncert na fortepian i orkiestrę („Zamówienia kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca)
Piotr Moss – Dédicace VIII (polskie prawykonanie)
Suita Pomerania  (kompozycja zbiorowa):
I Tomasz Cywiński – Zamek Krzyżacki
II Rafał Kłoczko – Kamienica pod Gwiazdą 
III Jędrzej Rochecki – Fortefikacje toruńskie 
IV Ewa Fabiańska – Jelińska – Katedra Świętych Janów 
V Magdalena Cynk – Jarmark Katarzyński 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent” 

Michał Karol Szymanowski
Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii  Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J.  Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopinaw Warszawie (2015, 2008).
Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także trzykrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego.
Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem m.in. Teresa Carreño Youth Orchestra of Venezuela, Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego w Brasilii, Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Filharmonii w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, a także Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Capelli Bydgostiensis.
Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.
Michał Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały wysoko ocenione przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Koncert dostępny w ramach Abonamentu C (kwiecień 2018), szczegóły tutaj.

Bilety w cenach 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Bilety do nabycia na stronie internetowej oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wtorek-sobota w godz. 13.00-19.00)).

Rezerwacja dla grup zorganizowanych :
tel. +48 56 644 83 01
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl
Szczegóły

[fot. materiały organizatora]

Skip to content