Powrót do przyszłości w „Młynie Wiedzy”
Opublikowano: 1 kwietnia 2018 r.Kategorie: Warsztaty
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, 21-22.04.2018
Podczas tegorocznego Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy do udziału w pikniku popularnonaukowym „Naukowy powrót do przyszłości”. Od 21 do 22 kwietnia przed budynkiem Centrum udostępnimy interaktywne stanowiska, na których wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, które mogły pojawić się po obejrzeniu trylogii „Powrót do przyszłości” w reż. Roberta Zemeckisa.
Elementem pokazowym na pikniku będzie pojazd, którym dr Emmett Brown i Marty Mc-Fly, podróżują w czasie – DeLorean DMC-12.
Uczestnicy festiwalu będą mogli zanurzyć się w wirtualne światy dzięki okularom VR, zobaczyć pokaz „Czy błyskawica rozpędzi DeLoreana?”, a także wspólnie z nami poszukać odpowiedzi na szereg pytań na specjalnie przygotowanych stanowiskach:
Pojazdy przyszłości: do jakich maksymalnych prędkości można rozpędzić: samochód, wóz konny, lokomotywę, lokomotywę parową? Co porusza się najszybciej na świecie? Czy samochody mogą latać? Dlaczego samolot lata? Czy deskorolka może latać?
Paliwa przyszłości: czy samochody mogą być napędzane paliwem jądrowym? Czy trotyl może służyć do przyśpieszania pojazdów? Co to są biopaliwa i czy są ekologiczne?
Materiały przyszłości: jak działają szybkoschnące materiały? Co ro są inteligentne materiały? Czy sznurówki mogą same zawiązać się?
Energia przyszłości: co to jest piorun i czy możemy osiągnąć z niego 1.2 mega wata energii? Do czego może wykorzystać energię z pioruna? Czy piorun może uszkodzić zegar na wieży? Jaką krzywdę może zrobić człowiekowi? Czy samochód to bezpieczne miejsce w trakcie burzy? Jak działa piorunochron? Co to jest fuzja jądrowa?
Żywność przyszłości: czy będzie można przygotować pełny posiłek z tabletki? Co to jest liofilizacja, pasteryzacja, tyndalizacja, sterylizacja UHT, utrwalanie radiacyjne?
Przestrzeń i czas: co to jest czas? Jak buduje się zegary? Jakie znamy rodzaje zegarów? Jaki jest najdokładniejszy zegar na świecie? Czy możemy przewidzieć przyszłość? Czy i jak możemy ją zmienić? Czy, gdy podróże w czasie staną się możliwe, ingerencja w przeszłość spowoduje zmiany w teraźniejszości? Jak mogą wyglądać podróże w czasie? Czy czas wszędzie płynie tak samo?
Stanowiska podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą dostępne bezpłatnie w godz. 10:30-17:30. Uczestnicy będą mogli również zwiedzić interaktywne wystawy Centrum. Na zwiedzanie obowiązują bilety zgodnie z cennikiem opublikowanym na stronie CNMW.
Więcej informacji opublikujemy wkrótce. Zastrzegamy, że mogą nastąpić zmiany w programie wydarzenia.
[fot. materiały organizatora]