
Probaltica 2018 na finiszu
Opublikowano: 17 maja 2018 r.Kategorie: Festiwale
19.05.-29.05.2018
W rytmie poloneza, polskiego tematu festiwalowego 25. Probaltica, powoli zbliża się ku końcowi. Przed wszystkimi melomanami jeszcze trzy niezwykłe wydarzenia – koncert najsłynniejszego muzyka jazzowego w Finlandii – Iiro Rantali, niezwykły koncert na dzwonach ręcznych Arsis Handbell Ensemble z Tallina, oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Festiwal zakończy się 29 maja 2018 roku.
19 maja – Iiro Rantala
g. 18:00, ACKiS Od Nowa
W sobotę 19 maja wystąpi Iiro Rantalo prawdopodobnie „najbardziej znany fiński artysta za granicą” (Jazz Finland). Jest w szczytowej formie i cieszy się w pełni zasłużoną międzynarodową renomą. Iiro Rantala to „wirtuoz klawiszy” (niemiecki magazyn jazzowy Jazzthing) i wszechstronnie uzdolniony artysta, który, jak trafnie zauważył nowojorski pianista i aranżer Gil Goldstein, „jest prawdziwym maestro fortepianu, który każe mi wierzyć w reinkarnację, ponieważ jego technikę gry i muzyczną wrażliwość cechuje głębia, której nie dałoby się osiągnąć w jednym życiu”.
20 maja – Arsis Handbell Ensemble z Tallina
g. 19:00, Katedra ŚŚ. Janów
Idea założenia zespołu, grającego na dzwonach ręcznych, narodziła się w myśli Aivara Mäe, założyciela i dyrektora artystycznego zespołu, w 1991 roku podczas jego podróży po Stanach Zjednoczonych. Wtedy po raz pierwszy miał on okazję usłyszeć i spróbować gry na tym niemal niespotykanym w krajach bałtyckich instrumencie. Minęły kolejne dwa lata, kiedy do Estonii przyjechali przedstawiciele Amerykańskiej Gildii Grających na Angielskich Dzwonach Ręcznych, przywożąc ze sobą pierwsze 3 oktawy dzwonów, jako prezent dla Aivara Mäe. Pomysł założenia estońskiego zespołu, grającego na dzwonach mógł nareszcie doczekać się realizacji i w okresie świąt Bożego Narodzenia 1993 roku dwunastu śpiewaków chóru kameralnego Arsis wykonało swój pierwszy cykl koncertów w kościołach estońskich. Publiczność w kraju była zafascynowana nowym instrumentem.
Obecnie w skład zespołu wchodzi ośmiu profesjonalnych muzyków, którzy dysponują jednym z najlepszych na świecie zestawów dzwonów w 7 + 4 oktawach oraz dzwonków w 7 oktawach. Od czasu założenia zespołu koncertował on niemal na całym świecie, począwszy od niedalekiej Łotwy, Litwy i Rosji, poprzez Szwecję, Finlandię, Norwegię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Hiszpanię aż po Kanadę, Stany Zjednoczone i Południową Afrykę. Dokonał również pięciu nagrań płytowych.
29 maja – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Wilnie pod dyrekcją Modestasa Pitrenasa
g. 19:00, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna została założona w 1940 roku przez litewskiego kompozytora, dyrygenta i pianistę Balys’a Dvarionas’a. Składający się z 96 najwybitniejszych litewskich muzyków prowadzony jest przez absolwenta Konserwatorium w St. Petersburgu prof. Juozasa Domarkasa, który od 1964 roku pełni funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego.
Zespół wykonuje ponad 50 koncertów rocznie w kraju, przede wszystkim w Głównym Audytorium Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Podczas corocznych tournee występował w większości krajów europejskich, w Japonii i Turcji w tak słynnych salach koncertowych jak m.in. Musikverein w Wiedniu, Alte Oper we Frankfurcie, Barbican Centre w Londynie, Tokyo Metropolitan Space oraz na festiwalach takich jak Stars of Moscow, Russian Winter, Warszawska Jesień czy Praska Wiosna.
W repertuarze orkiestry obok dzieł światowej klasyki szczególne miejsce zajmuje twórczość symfoniczna litewskich kompozytorów począwszy od poematów symfonicznych Mikołaja Konstantyna Ciurlionisa poprzez dzieła orkiestrowe Balysa Dvarionasa, Antanas Rekašius, Feliksas Bajoras, Vytautas Barkauskas, po najnowsze dzieła Onutė Narbutaitė i Anatolijusa Šenderovasa.
Pobierz program Festiwalu Probaltica 2018: KLIK
Więcej informacji o Festiwalu Probaltica 2018: KLIK
fot. materiały organizatora