Saxmania 2019 – Mistrzowie saksofonu

Opublikowano: 8 stycznia 2019 r.
Kategorie: Koncerty

Centrum Kultury Dwór Artusa, 11.01.2019 (piątek), godz. 19.00


Koncerty Saxmania na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny Dworu Artusa i Torunia. Najbliższe święto saksofonu Saxmania 2019 odbędzie się pod hasłem Mistrzowie saksofonu,  a gościem specjalnym będzie saksofonista Maciej Sikała.

W pierwszej części koncertu wystąpią, już tradycyjnie, uczniowie Dariusza Zaleśnego – pomysłodawcy saksofonowego cyklu. Ideą przewodnią jest prezentacja szeroko pojętej muzyki saksofonowej oraz dorobku artystycznego młodych zdolnych saksofonistów przed liczną, wymagającą publicznością. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: A. Piazzolla, H. Ackerman, R. Planel, J.F. Haendel, Cl. Debussy, I. Gotkovsky, a wystąpią: Oskar Skibiński, Tobias Baus, Jakub Jastrzębowski, Milena Górzewska oraz pierwszy uczeń klasy saksofonu na Wydziale Jazzu w ZSM w Toruniu Dawid Adamski. Wykonawcom akompaniować na fortepianie będzie Małgorzata Kapica.

Do udziału w drugiej części koncertu Dariusz Zaleśny zaprosił swojego przyjaciela, nauczyciela, jego zdaniem najlepszego polskiego saksofonistę, wspaniałego pedagoga i orędownika saksofonowego muzykowania Macieja Sikałę. To saksofonista legendarnej grupy Miłość. W jazzowych rankingach w kategorii saksofon, od lat, niezmiennie, zajmuje czołowe miejsca. Dźwięk jego saksofonu, frazowanie i siła przekazu są bardzo rozpoznawalne, a technika i biegłe opanowanie tego trudnego instrumentu sprawiają, że koncerty Macieja Sikały to obcowanie z czystą wirtuozerią. W programie usłyszymy zarówno kompozycje własne artysty jak i jazzowe standardy.

Maciej Sikała wystąpi z towarzyszeniem Acoustic Quartet Dariusza Zaleśnego w składzie: Tomasz Gust – fortepian, Krzysztof Mróz – kontrabas, Mateusz Krawczyk – perkusja.

Skip to content