Sierpniowa odsłona Kulturalnego Lata

Opublikowano: 2 sierpnia 2018 r.
Kategorie: Inne

Spektakle uliczne, koncerty, festiwale, wystawy, warsztaty edukacyjne i niezwykłe spotkania – ten miesiąc dla mieszkańców Torunia i turystów pod względem oferty kulturalnej zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Sierpień przyniesie ze sobą kolejne, także muzyczne wątki, w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, moc koncertów na klimatycznej Scenie na Wiśle, ale przede wszystkim jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku – Bella Skyway Festival, który już w dniach 21–26 sierpnia świetlnymi instalacjami zaczaruje toruńską Starówkę. Pełny program letnich wydarzeń przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Z całą pewnością miłośnicy spektakli plenerowych w sierpniu nie będą rozczarowani. Kolejne odsłony organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną Festiwalu Teatrów Ulicznych już 2 i 3 sierpnia. Na Scenie na Wiśle usłyszeć będzie można dwie nietypowe interpretacje bluesa – w czwartek zagra Jānis Vanadzins Band, a w piątek Ringhold – zespoły wprowadzą tym samym świeży, muzyczny rys do festiwalu. Tydzień później, bo 10 i 11 sierpnia na Rynku Nowomiejskim widzowie będą mogli zobaczyć liryczne i interaktywne przedstawienie rosyjskiej grupy Mr Pejo`s Wandering Dolls, pt. „Moonsters”. Melancholijny i milczący spektakl „[Dream!]” austriackiego duetu Belle Etage to natomiast propozycja na 19 sierpnia. W trakcie Festiwalu Teatrów Ulicznych trwa także konkurs fotograficzny, o którym więcej przeczytać można na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Mr Pejo`s Wandering Dolls — "Moonsters" Festiwal Teatrów Ulicznych — Mr Pejo`s Wandering Dolls — „Moonsters”
Pobierz afisz wydarzenia

Stoiska z piernikowymi wypiekami, warsztaty kulinarne i piernikarskie, atrakcje dla dzieci i młodzieży, a także koncert z udziałem Darii Zawiałow – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają mieszkańców Torunia podczas Święta Toruńskiego Piernika, które odbędzie się w dniach 10 i 11 sierpnia. Niewątpliwie niezwykłych wrażeń dostarczy także Scena Na Wiśle ulokowana przy Bulwarze Filadelfijskim, na której wciąż czeka nas moc koncertowych atrakcji. Wystąpią m.in. Tęskno, Tato, Joanna Wojnowska & Rafał „Zwierzak”, Ted Nemeth, a także – w ramach Toruńskich Gwiazd – zespół Kobranocka. Nie można także zapomnieć o dwóch kolejnych koncertach w ramach plebiscytu „Scena jest Wasza” – te już 4 i 16 sierpnia o godz. 18:00. Warto będzie także udać się na koncert wieńczący cykl „Koncerty pod Gwiazdami” Dworu Artusa – już 4 sierpnia w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego wystąpi Kasia Kowalska.

To jednak nie koniec muzycznych wrażeń, jakie zapewni sierpniowa odsłona Kulturalnego Lata. W dniach 17–19 sierpnia Toruń należeć będzie do mistrzów harmonijki, a to wszystko za sprawą kolejnej edycji festiwalu Harmonica Bridge. W programie m.in. występy takich grup i artystów jak Jan Błędowski & Interncontinental Blues, Marcin Dyjak Trio, Wiesław Prządka, John Clifton, Jerry`s Fingers, Lorenzo Albai czy Nocna Zmiana Bluesa & Maciej Afanasjew. Niezapomnianym wydarzeniem muzycznym na pewno będzie także Koncert Pamięci Andrzeja Zauchy – piosenki charyzmatycznego artysty zaczarują Scenę na Wiśle już 17 sierpnia.

Wiele atrakcji czeka także na miłośników muzyki klasycznej, w związku z trwającym Festiwalem „Nova Muzyka i Architektura. To 22. odsłona wydarzenia, które podejmuje związki muzyki z architekturą, a jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, i nie tylko, miejscach Torunia. W sierpniu czekają nas takie koncerty jak „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła! – koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy”, „Kino – Klasyka – Symfonika!”, „Klasyka Polskiej Rozrywki – Grohman Orchestra” czy „W hołdzie polskiemu papieżowi – koncert z okazji 40. Rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża”.

Kulturalne Lato 2018 — Sierpień Kulturalne Lato 2018 — Sierpień
Pobierz afisz

Cykl Kulturalnego Lata w Toruniu zakończy jeden z najbardziej unikalnych festiwali światła w Europie – 10. Bella Skyway Festival (21 – 26 sierpnia 2018 roku). Za sprawą międzynarodowych i lokalnych artystów Toruń w przedostatni tydzień sierpnia, zamieni się w magiczną, świetlną krainę pełną pozytywnej energii. Fascynująca i ogromna ogniowa instalacja złożona z kaskad świec czy zjawiskowych maszyn, festiwalowa gra w rozszerzonej rzeczywistości czy zapierające dech w piersiach mappingi 3D na fasadach zabytkowych budynków toruńskiego Starego Miasta ukażą imponujący dialog sztuki światła i nauki. Instalacje świetlne i różnorodne atrakcje zostają specjalnie przygotowane przez artystów festiwalu i są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia.

W ramach sierpniowego Kulturalnego Lata w Toruniu odbywać się będą także interesujące warsztaty i wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Muzeum Etnograficznym, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy czy w Galerii Sztuki Wozownia.

Cały program Kulturalnego Lata w sierpniu do znalezienia tutaj: http://www.kulturalnelato.pl/sierpien/.

Skip to content