Spacer z kulturą: Śladami Żydowskich mieszkańców Torunia

Opublikowano: 14 października 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Literatury CSW, 19.10.2019 (sobota), godz. 10.00


„Swoi czy obcy”. Spacer wiódł będzie śladami żydowskich mieszkańców Torunia. Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości na tych terenach, ale jak wynika z przekazów źródłowych pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego? Dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę, aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu? To wszystko będzie tematem spaceru.

Prowadzenie: Marcin Orłowski

Wstęp wolny!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Cykl spacerów tematycznych zatytułowany „Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia”.
Cykl składa się z 8 spacerów, których motywem przewodnim jest odkrywanie „nieoczywistych” miejsc Torunia (miasta kojarzonego zwykle z gotycką starówką), często niedostępnych dla turystów. Prezentacja różnorodnych stylów, detali, elementów sztuki użytkowej, poparta opowieściami z zakresu historii sztuki i ciekawostkami z historii naszego miasta, będzie interaktywną lekcją sztuki i historii, zwłaszcza tej związanej z regionem.

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

Skip to content