Spacer z kulturą | Śladami Żydowskich mieszkańców Torunia

Opublikowano: 10 września 2019 r.
Kategorie: Inne

Centrum Literatury CSW, 14.09.2019 (sobota), godz. 10.00


Zapraszamy na nowy cykl spacerów tematycznych, zatytułowany „Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia”.
Cykl składa się z 8 spacerów, których motywem przewodnim jest odkrywanie „nieoczywistych” miejsc Torunia (miasta kojarzonego zwykle z gotycką starówką), często niedostępnych dla turystów. Prezentacja różnorodnych stylów, detali, elementów sztuki użytkowej, poparta opowieściami z zakresu historii sztuki i ciekawostkami z historii naszego miasta, będzie interaktywną lekcją sztuki i historii, zwłaszcza tej związanej z regionem.

Temat spaceru: „Swoi czy obcy” – drugi spacer wiódł będzie śladami żydowskich mieszkańców Torunia. Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości na tych terenach, ale jak wynika z przekazów źródłowych pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego? Dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę, aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu? To wszystko będzie tematem spaceru.

Prowadzenie: Marcin Orłowski

Wstęp wolny!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

Skip to content